SGK Blog

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?, sosyal güvence sahibi sigortalının ölümü halinde geride kalan ve kız ve erkek çocuklarına bağlanan aylık türüdür. Erkek çocukları orta öğretim görüyorsa 20 yaşını doldurana kadar yetim aylığından yararlanabilmektedir. Eğer üniversite görüyorsa erkek çocuğun yetim aylığı 25 yaşına kadar devam etmektedir. Ancak 25 yaşını dolduran yetim üniversite eğimi alıyor olsa dahi aylığı kesilecek ve eğer kendi adına sosyal güvencesi olmazsa GSS kapsamına alınarak GSS primi ödemek zorunda kalacaktır.

Yetim kalan kız çocuklarının yetim aylığı ise evleninceye ya da kendi adına sosyal güvence sahibi oluncaya kadar devam etmektedir. Eğer kız yetim boşanma ya da ölüm nedeni ile dul kalmış ise yine yetim aylığından yararlanabilecektir. Aylık alındığı sürece hem kız çocuk hem de erkek çocuk sağlık hizmetinden yararlanabilmektedir.

Vefat eden sigortalının malul çocuğu varsa eğitim ve yaş şartı aranmadan yetim aylığı bağlanmaktadır. Sağlık kurulu kararı ile çalışma gücünün yüzde 60’şını kaybeden her yetim sigortalı olan anne ya da babası üzerinden yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.

Yetim aylığı oranı aylık hakkı kazanan birey sayısına göre değişmektedir. Eğer sigortalının bir eş ve bir çocuğu varsa 3/2 oranında aylık eşine, 3/1 oranında aylık çocuğuna bağlanmaktadır. Vefat edenin eşi ve 2 çocuğu varda yüzde 50 eş yüzde25 oranında aylık çocuklarına bağlanır. Sigortalının tek çocuğu varsa ve eşin aylık hakkı kalkmışsa, çocuğa yüzde 50 oranında aylık bağlanabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.