SGK Haberleri

Yaşlılık Aylığı Toptan Ödeme

Yaşlılık ödemesi sigortalı olup ta, prim günlerini tamamlayamayan ya da emeklilik hakkı kazanmayanlara yapılan toptan ödemedir. En basit anlatım ile anlatmaya çalıştığımız bu durum 4A ve 4B kapsamında olan sigortalılar için geçerlidir.

SSK ya da BAĞKUR sigortalısı olanların yararlanabildiği bu hak, emeklilik hakkı elde edemeyen sigortalıları kapsamaktadır. Örnek vermek gerekirse SSK sigortalısı çalıştığı işten ayrılması ya da çalıştığı işyerinin kapatılması durumunda sigortalılık haline devam edemez ise, 60 yaşını doldurduğu zaman ödenmiş primlerinin bir kısmını geri almaya hak kazanabilir. Aynı şekilde BAĞKUR sigortalısı işyerini kapatma sebebi ile emeklilik hakkı kazanamamış ise yine aynı şekilde yaşlılık toptan ödeme uygulamasından yararlanabilir.

Yaşlılık toptan ödemesi yapılabilmesi için SGK kurumundan alınacak tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile birlikte ilgili birime müracaat etmeleri gerekir. Birimdeki ilgili kişi sigortalının ödediği her yıla ait prim tutarlarını hesaplar ve yapılan hesap sonucunda çıkan tutar belli bir katsayı ile çarpılır ve öngörülen kesintiler yapıldıktan sonra tespit edilen tutar sigortalıya ödenir.

Yaşlılık toptan ödemesinde sigortalının toptan ödeme isteği hesaplamasında 1 Ekim 2008 yılına kadar olan prim ödemeleri her yılın güncelleme katsayısı ile çarpılarak hesaplanır. Ancak 1 Ekim 2008 yılından bu yana yapılan prim ödemeleri herhangi bir güncelleme özelliğinden muaf tutularak hesaplanır ve yapılan kesintilerden sonrası sigortalıya toptan olarak ödenir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.