Genel Sağlık Sigortası

Ticari Taksi Şöförlüğü Sigortalığı

1.3.2011 tarihi itibari ile ticari taksi dolmuş ve şehir içi toplu taşımacılığı araçlarında çalışanlardan bir ya da birden fazla işveren yanında kısmi iş sözleşmesi ile bir ayda içinde 10 günden az çalışanlara kendileri tarafından prim ödemeleri halinde sigortalılık hakkı tanınmıştır. Bu özelliklere haiz olan kişilere sigortalı olma halinde malullük ve yaşlılık aylığı, ölümler halinde hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilecektir. Ayrıca kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler genel sağlık sigortası kapsamında sayılacaklardır.

Bu sigorta türü kapsamına dâhil olmak isteyenler “ şehir içi toplu taşıma araçlarında kısmi süreli çalışanlara ait işe giriş Bildirgesi’ni, toplu taşıma aracı sahibinin bağlı olduğu meslek odası ya da meslek kooperatifine onaylatarak araç sahibi ile şoför arasında imzalanan kısmi iş sözleşmesi ile birlikte şoförlük yaptığı sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta araç sahibinin beyanı ve bağlı olunan birimin onayı olmayan başvuruların kabul edilmeyeceğidir. Bir ay içerisinde birden fazla işveren yanında çalışan ticari taksi şoförlerinin her bir işvereni ile ayrı sözleşme yaparak SGK kurumuna başvurması önemlidir.

Ticari taksi şoförlüğü sigortalılığından yararlanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak, gelir ya da aylık almıyor olmak, banka sandıklarına bağlı çalışmıyor olmak, isteğe bağlı sigorta kapsamında olmuyor olmak, tarım dâhil olmak üzere kendi nam hesabına çalışmıyor olmak ve kamu dairelerinde görev almıyor olmak gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.