SGK Blog

Tarım Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım sigortası toprak ile ilgili işlerde ve düzenli mesai kuralı dışında çalışanların sosyal güvence sahibi olmalarına yönelik bir uygulamadır.  Önceden tarım BAĞ-KUR dışında bir sosyal güvenlik kurumuna dahil olamayan bireyler, artık bu uygulama ile birlikte SSK kapsamına alınmakta belirtilen ölçüde ve belirli süre içinde prim ödemesi gerçekleştirerek sağlık hizmeti alabilmekte ve emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

Tarım sigortası başvurusu yapmak isteyen bireyler internet aracılığı ile SGK Kurumu resmi sitesine girip sayfada örneği bulunan “tarım işlerinde hizmet akdiyle süresiz çalışanlara ait işe giriş bildirgesi” çıktısını almaları ve ikamet ettikleri bölgede bulunan muhtarlık ve yine ikamet ettikleri bölgede bulunan tarım müdürlüklerine onaylattıktan sonra Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat etmeleri yeterlidir.

Tarımda kendi nam hesabına çalışanların sağlık ve emeklilik hakkı kazanmasına yönelik başlatılan tarım sigortası kapsamına dahil olan bireyler yıl içindeki kazançlarının içinden masrafları düşürüldükten sonraki kalan kısmının günlük kazanca bölünmesi ve kanunun tarım sigortası için ön gördüğü prim oranında yapılacak prim ödemesi 15 günlük katı olarak ödenecektir. Sonraki her yıl için prim günü bir basamak arttırılacak ve 30 prim gününe ulaşınca bu rakamda sabitlenecektir.

SGK kanununda yapılan en son düzenleme ile şekil alan tarım sigortası uygulamasında 65 yaş üstü bireylerin uygulamadan muaf tutulması ön görülmüştür.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.