Bağkur Blog

Tarım Bağkuru Emeklilik Şartları

SGK kanununda her bireyin sosyal güvence sahibi olması asıl amaçtır. Her birey yaptığı ve geçimliğini sağladığı meslek dalı ile bağlantılı olmak üzere sigortalılık ve sağlık hakkından yararlanması hedeflenmektedir. Tarım BAĞ-KUR’u tarım ve hayvancılık ile geçimliğini sağlayan bireylere sağlık hizmeti alabilmesi ve emeklilik hakkı elde edebilmesi için sunulan uygulanmaktadır.

Tarım BAĞ-KUR’u ile sigorta kapsamına alınan bireyleri emekli olabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. 8. 9. 1999 tarihinden öncesinde tarım BAĞKUR kapsamına girenler 18 yıl prim ödemesi halinde emeklilik hakkı kazanmaktadır. Ancak yeni uygulamaya giren SGK kanunu kapsamında tarım BAĞKUR emeklilik haklarına da bazı düzenlemeler getirilmiştir. Buna göre 1999 tarihinde 18 yıllık prim ödemesi ile emeklilik hakkı kazanan tarım BAĞKUR’lusunda yaş şartı aranmamaktadır.

Tarım BAĞKUR kapsamına dahil olmak için belirli kuralların gerçekleşmesi gerekmektedir, buna göre tapulu arazi şartı ya da büyük yada küçük baş hayvan sahibi olma koşulu aranmaktadır.

Tarım BAĞKUR olanların prim yada emeklilik hakkı sorgulaması yapabilmek için internetten yardım alınabileceği gibi, SGK bürolarına başvurmak ve durumu arz etmek yeteli olmaktadır.  Ancak internet üzerinden yapılan sorgulamalar daha pratik olduğu için Bu yönde uygulamalar bireylere daha cazip gelmektedir.  Tarım BAĞKUR sigortalısı bu yöntem ile basit şekilde BAĞKUR bilgilerine ulaşabilmekte ve gerek prim ödenmişliğini gerekse emeklilik için ne kadar prime ihtiyacı olduğunu sorgulayabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.