SGK Blog

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi

Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi SGK Kurumu altında sigortalılık primi ödeyerek emeklilik hakkı kazanan bireylerin taleplerini kağıt üzerinde kuruma bildirmeleri işlemidir. Kısa süre öncesine kadar kağıt üzerinde gerçekleşen bu işlem bürolardaki yığılmaları önlemek, bu yönde hizmet bekleyenlere zaman kazandırmak ve personelin iş yükünü azaltmak amacı ile internet ortamına taşınmıştır.

Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi alabilmek için öncelikle e-devlet şifresine sahip olmak önemlidir. PTT şubelerinden temin edilebilen e-devlet şifresine sahip olunduktan sonra bu yönde hizmet sunan internet sayfalarından birsine girmek ve SGK kurumunun ortak hizmetler tuşunu tıklama ile ilgili sayfaya ulaşılabilecektir. Bu sayfadan tahsis talep türünün seçilmesi gerekmektedir. Çünkü talep edilen ödeneğin yaşlılık, malullük yada ölüm nedeni ile mi olduğu belirtilmelidir. Sonraki adımda sigortalılık türü belirtilmelidir. SSK sigortalısı ise 4A, BAĞ-KUR sigortalısı ise 4B seçeneği tuşlandıktan ekle tuşunu tıklama ile birlikte tahsis talep formu tamamlanmış olacaktır. Tamamlanan talep belgesinin, barkod numarası ile birlikte bilgisayara çıktısı aldıktan sonra inceleyip SGK kurumuna başvuru yapmak ile talep incelemeye alınmaktadır.

Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesinin SGK kurumuna teslim edilmesi ile birlikte işlemler olabildiğince hızlı biçimde tamamlanmaktadır. Başvurunun kabulü ve maaşın bağlanması bilgileri başvuru sırasında talep formuna doldurulan cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak bildirilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.