SGK Blog

Süt Parası Ne Kadar ve Nereden Alınır?

Süt Parası Ne Kadar ve Nereden Alınır?, Süt parası kaç günlük verilir, süt parası nereden alınır, süt parası almak için ssk lı olmak mı gerekir, süt parası toplamda ne kadar, süt parası alma şartları.

Süt parası, SGK Kurumu tarafından sigortalı olarak çalışan kadına doğum sonrasında ödenen ücrettir. Sigortalı bayan doğum öncesinde son bir yıl içinde 120 günlük prim yatmışlığı varsa ve doğan bebek yaşıyorsa süt parası ödenir. Ancak sigortalı olarak çalışmayan kadının eşi SGK kapsamında ise yine süt parası adı altında yapılan ödenek, doğum yapan kadının eşine ödenebilmektedir. Ancak süt parası alabilmek için bazı kıstasların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Süt parası almayı hak kazanmak isteyen çalışan ve doğum yapmış kadının doğum öncesinde 120 günlük prim yatmışlığının olması, doğan bebeğin yaşıyor olması önemlidir. Ayrıca süt parasının talep edilebilmesi için bazı evraklarında düzenlenip SGK kurumuna teslim edilmesi gerekir. Doğum raporunun 1 adet aslı ve1 adet fotokopisi, bebeğin doğduğu tarih itibari ile 120 günlük vizite kâğıdı ve evlilik cüzdanının 4.ve 5. Sayfalarının fotokopileri kurumca talep edilmektedir.

Doğum yapan kadın sigortalı değil ise ve eşi üzerinden bakılıyorsa eşinin süt parası alabilmesi için doğum tarihinden öncesinde evliliğin gerçekleşmiş olması önemlidir. Eğer doğum yapan kadın doğumdan önce işten ayrılmış ise doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 günlük prim ödenmişliğinin olması süt parası alabilmesi için yeterlidir.

Her yıl asgari ücret oranından belirlenen süt parası 2018 yılı için 149 TL olarak belirlenmiştir ve bir kereye mahsus olarak ödenmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.