SGK Haberleri

Süt izni Nedir? Kaç haftadır?

Çalışan anneler için süt izni nedir ve süt izni kaç haftadır, süt izni nasıl alınır ve süt izninin verilmesindeki amaç nelerdir gibi her sorunuza cevap niteliğinde değindik. Faydalı olması dileğiyle.

Hamile olarak çalışan bayanların doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere 8’er hafta izin kullanmaları süt izni olarak nitelendirilmektedir. Bu durum ikiz ve üçüz gebelikler için 10 haftaya yükselmektedir. Bu konuda bayanların iş göremezlik raporu almaları gerekmektedir. Aynı zamanda doğum yapmış bayanların işe döndükten sonra bebeklerini emzirmeleri için süt izni verilmektedir.

Süt izinleri genellikle günlük olarak kullanılması gereken bir izindir. Bu konuda günlük bir buçuk saat olarak belirlenen süt izni bebeğin gelişimi düşünülerek belirlenmiştir. Ancak bu konuda kurallara aykırı davranmak ve izinleri toplu olarak haftalık ya da aylık şekilde kullanmaya çalışmak uygun görülmemektedir.

Süt izni gün içinde çalışmanın bölünmemesi ya da uzak mesafelere gitmenin zor olacağı düşünülerek, işe bir buçuk saat geçe ya da erken gidilmesi daha uygun görülmektedir.

Bebeğini emzirmek durumunda olan annelerin verilen emzirme süresini günün hangi kısmında kullanacağı konusunda seçim yapma hakkı bulunmaktadır. Bayanlar için doğum ve süt izni gibi pek çok olanak bulunurken, babalar için ise 10 günlük doğum izni verilmektedir. Doğum yapmış olan kişinin bir yıl boyunca süt iznini ne şekilde kullanacağını bildirmesi gerekmektedir.

Süt izni kullanımına izin vermeyen kurumların şikâyet edilmesi gibi haklar bulunmaktadır. Süt izninin verilmesindeki amaç bebeğin gelişimini düşünülmesidir. Bu nedenle kadın işçiler ve işverenlerin bu konuda oldukça duyarlı olmaları gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.