SGK Blog

Süt İzni Kaç Gün Veriliyor?

Süt İzni Kaç Gün Veriliyor?, SGK kurumu çalışanların sosyal haklarının aranmasında ve korunmasında olumlu çalışmalar başlatmış ve bu sayede toplumun hem ekonomik yönden hemde aile hayatının korunmasına yardımcı olmuştur. Özellikle çalışan kadınlara doğum ve doğum sonrasında tanınan hakların kadının hem çalışabilmesine hem de ailesine daha fazla zaman ayırmasına yönelik yapılan çalışmalar arasındadır.

Süt izni çalışan kadınlara doğum sonrası tanınan ve çocuğuna daha çok zaman ayırmasına destek olma amacı ile başlatılan bir uygulamadır. Doğumdan sonraki doğum iznini kullanan işçi, isteğine göre 6 aya varabilen ücretsiz izin kullanabilmektedir. Ancak bu dönem sonunda işçiyi kabul edip etmemek işverenin seçimidir. Bu yüzden çoğu çalışan bayan, doğum izninin bitimi ile birlikte işe başlamayı tercih etmektedir. Ancak yasal hakkı olan süt izni adı altında günlük 1,5 saatlik izin kullanarak yeni doğan bebek ile daha çok zaman geçirme imkânı bulabilmektedir. Bebek 1 yaşına gelen kadar düzenli olarak kullanılabilen süt izni, annesini tercihine göre gün içinde bölümler halinde kullanılır ya da sabah işe geç başlama ya da akşam erken bırakma gibi daha pratik uygulamalar ile kullanılabilir.

Süt izni anne ile bebeğin bir arada daha fazla zaman geçirmesi ve bebeğin sağlıklı gelişmesine yönelik bir uygulamadır. Bu yüzden günlük olarak kullanılması önemlidir. Haftalık ya da aylık olarak kullanılması hem yasalara aykırıdır hem de amacına hizmet etmekten uzaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.