SGK Blog SSK Blog

Ssk Sgk Emeklilik Şartları 2018

Ssk dan veya yeni adı ile sgk dan emekli olacaklar için gereken belgeler ve emeklilik başvuru evrakları hakkında detaylı bir çalışma ile sizler için yazımızı hazırladık.

Herhangi bir devlet dairesinde ya da kamu kuruluşunda hizmet veren kadın erkek çalışanlar, belli bir süre çalıştıktan sonra emekli olmaya hak kazanırlar. Sağlığında çalışarak devlete ve topluma katkı sağlayan kişilerin, yaşlandıklarında, her ay belli bir miktarda para almalarına emeklilik adı verilmektedir.

Emeklilik, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-kur olmak üzere üç farklı şekilde alınmaktadır. SSK ve diğer kurumlardan emekli olabilmeniz için belirli gün çalışma şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Kadın ve erkek emeklilikleri farklı olmakla birlikte, her iki taraf için de bazı SSK emeklilik şartları bulunmaktadır.

Kadınlar, SSK’dan normal ya da yaşlılık olarak iki farklı şekilde emekli olabilirler. Emekli olmak için, çalışma gününüzü ve primlerinizi doldurmuş olmanız, en önemli şart. 1979 yılından önce sigortası başlayan kadınların, emekli olmaları için çalışmaları gereken süre 5000 günken, 1998 sonrası sigortası başlatılan kadınların, emekli olabilmeleri için çalışmaları gereken gün sayısı 5975’tir.

SSK’dan emeklilik, yaşlılık şartları ise şöyle, 2002 yılında 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlayan erkekler, 55 yaşın üstünde, 3600 gün malullük, yaşlılık primleri ödenmiş vatandaşlar, emekli olmaya hak kazanacaklar.

Bu şartları yerine getiremeyenler; 15 yıllık sigortalılık sürelerini tamamlamaları, en az 3600 gün prim ödemiş olmaları, 55 yaşını tamamlamaları halinde, emekli olmaya hak kazanacaklar. Siz de, SSK emeklilik şartlarını yerine getirmeniz durumunda, emeklilik için başvurabilir ve her ay maaşınızı alabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.