SGK Haberleri

SSK SGK Askerlik Borçlanması Sorgulama

SSK SGK Askerlik Borçlanması Sorgulama, SGK kurumu erkek sigortalılara bazı uygulamalar ile daha erken emekli olma imkânı sunmaktadır. Askerlik borçlanması da bu yönde yapılan uygulamalardan birisidir. Askerlik borçlanması sigortalının var olan prim günlerinin üzerine askerlik günlerinin primini ödeyerek zamanından daha önce emekli olma hakkı sağlamaktadır.  Yani emeklilik için belirlenen yaşa erişmiş sigortalı, eksik prim günlerini askerlik borçlanması ile tamamlayabilmektedir. Örneğin bir sigortalının emekli olması için 1 Ocak 2014 yılını beklemesi gerekiyor iken aynı sigortalı askerlik borçlanması yaparak bu zamanı 18 ay öncesine çekebilmektedir. Ancak askerlikten muaf tutulanlar, çürük raporu sahibi olup askerlik yapmayanlar bu uygulama kapsamına alınmamıştır.

Askerlik borçlanması yapabilmek için iyice araştırma yapmak ya da bir bilen danışmak gerekir. Çünkü prim günlerini dolduran bir sigortalı eğer emekli olmak için yaş bekliyorsa, askerlik borçlanması yapmasının bir avantajı olmayacaktır. Bu yüzden iyice araştırılmalı ve avantaj sağlayacak ise askerlik borçlanması yapılmalıdır.

SSK askerlik borçlanması, borçlanma yapılan gün sayısı kadar vergi indirimi sağlamaktadır.  Borçlanma yapabilmek için sigortalının askerlik görevine başlamadan öncesine ait sigortalı olma şartı aranmamaktadır. Ayrıca askerlik borçlanması yapacak kişinin bulunduğu bölgedeki askerlik şubesi ya da askerlik yaptığı komutanlığa gidip başvurması ile işlemler başlatılabilmektedir. Ancak askerlik borçlanması yapacak sigortalının, borçlanmanın kendisine tebliğ edildiği tarihten sonraki 6 ay içinde belirlenen askerlik bedeli ücretini ödemesi gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.