SSK Blog

SSK RAPOR PARASI 2019

SSK RAPOR PARASI 2019

Türkiye de pek çok farklı iş kolunun olmasından kaynaklı olarak insanların hangi noktada nasıl problemlerle karşılaşılacağı hiç belli olmamaktadır. Masa başında çalışan insandan tutun da, inşaatta çalışan insana kadar pek çok farklı iş kolunda sorunlar ve hastalıklar baş gösterebilmekte. Bu gibi durumlarda işçiyi mağdur etmeyecek olan 5510 sayılı kanun gereği 3 ana başlık altından birisini kapsıyorsanız ssk rapor parası alabilmeye hak kazanmışsınız demektir.

Peki ama nedir o 3 başlık, sırası ile inceleyelim;

 

  1. Sigortalı olarak iş yerinde çalışmakta olan kişi, bir kazan geçirmesi veya meslek hastalığından kaynaklı olarak rahatsızlık yaşaması sonucu ssk rapor parası almaya hak kazanabilmektedir.
  2. Herhangi bir hastalıktan kaynaklı olarak rapor alınmış ve bu rapor alım tarihinden önce ki doksan (90) gün boyunca sigortası yatmış ise ssk rapor parası almaya hak kazanabilmektedir.
  3. Hamilelik sürecinde olan veya doğum yapmış anneler de doğumdan önce ki 8 hafta ve doğumdan sonra ki 8 hafta boyunca hem izin hemde ssk rapor parası almaya hak kazanabilmektedir. Bu durum bazı ciddi hamilelik süreci geçiren anne adayların da 10 haftaya kadar çıkabilmektedir.

 

SSK RAPOR PARASI NASIL ALINIR? ŞARTLARI NELERDİR?

 

  1. Meslek hastalığı, iş kazası,iş görmezlik veya hamilelik gibi durumlardan herhangi birisinin yaşıyor veya yaşamış olmanız.
  2. Sosyal güvenlik kurumu tarafından yetki verilmiş hekimler tarafından tarafınıza işgörmezlik raporu verilmesi.
  3. Köy ve mahalle muhtarlarının kendi bulunduğu bölgelerde ki iş görmezlik durumunda olan ve yatarak bakıma muhtaç insanların tespiti ve bunu bildirmesi.
  4. 5510 sayılı kanunun ilk maddesine göre sigortalı bir işçinin belli dönem izinli tatil yapmasına karşılık olarakta ssk rapor parası almaya hak kazanması.

Yukarıda ki şartlardan herhangi birisine uygun olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumda ssk rapor parası almaya hak kazanabilirsiniz demektir.

SSK RAPOR PARASI NE KADAR SÜRE ALINIR?

Buda merak edilen bir diğer soru aslında, ssk raporu almaya hak kazandınız ve ssk’dan para alacaksınız ama ne kadar süre? İşte cevabı;

Elinizde 3 günlük rapor olduğunu hesaba katarak bir örnek ile açıklamak isteriz. İşyerinizden izinli olarak 3 gün raporlu şekilde izne ayrılmanız durumunda ilk 2 gün işveren son gün ise SGK tarafından ödenmektedir. Fakat mevzuatta şöyle bir açık bulunmaktadır; ilk 2 gün işveren tarafından kesin olarak ödenecek diye bir hüküm bulunmamaktadır. Bundan dolayıdır ki vatandaşlar bazen haklarını aramakta problem yaşamaktadırlar.

Sizler de problem yaşadığınızı düşünüyorsanız bizlere yorumlar bölümünden belirtebilir, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.