SGK Sorgulama

Ssk Prim Sorgulama

SSK prim sorgulama, SGK Kurumu altında sosyal güvence sahibi sigortalılar tarafından takip edilen uygulamalardan birisidir. Gerek online olarak gerekse SGK Kurumu ya da bürolarından yapılabilen bu işlem ile sigortalının prim günleri hesaplanır, olması muhtemel eksik prim ödemeleri zamanında fark edilir ve önlemleri alınır. Ayrıca emeklilik hakkı için daha ne kadar prim ödenmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olunur.

SSK prim sorgulamanın önemini anlamak için bundan on yıl geriye gitmek yeterli olacaktır. Bilişim olanaklarının bu kadar gelişmediği günlerde sigortalı fırsat bulup SGK kurumlarına gidemez, gitse bile uzun kuyruklarda beklemeyi göze alabilirse SSK prim sorgulaması yaptırabilirdi. Ola ki bu sigortalının geçmişinde işvereni tarafından ödenmemiş ya da eksik ödenmiş prim borcu çıkarsa, hakkını ne şekilde arayacağını bilemez ya da işte çıkartılmayı göze alamazdı. Ancak SGK kurumunda yapılan son düzenlemeler sayesinde sigortalıları her türlü hakkı muhafaza edilmiştir. Sigortasız işçi çalıştırmak ya da eksik prim ödeme konusunda uygulanan cezalar caydırıcı özellikte olup, işverenin bu şekilde işçisini mağdur etmesinin önüne geçmiştir.

Günümüzde hayatımızın her alanında bilgiye kolay ulaşmayı sağlayan internet, SSK prim sorgulaması yönünde de yardımcı olmaktadır. Öncesinde SGK bürolarından ya da merkezlerden elde edilebilen SSK hizmet dökümü, artık internet üzerinden birkaç dakika içinde alınabiliyor. Sigortalı kişisel bilgilerini kodlayarak bu önemli dokümana kolayca ulaşabiliyor.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.