SSK Blog

Ssk Kreş Yardımı Çalışan Anne

Ssk ın çalışan annelere sunduğu imkanlardan biriside kreş yardımıdır.Çalışan annelere kreş için ödenecek para ve ssk kreş imkanı konularını sizler için araştırdık.

Kadının işgücüne katılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir çalışma içerisinde. Bu çalışmayı kısaca özetleyecek olursak; Çalışan kadınlar doğum sonrasında çalışma hayatına bir an önce geri dönebilmeleri için çalışanların çocuklarının bakımını sağlayacak olan kreşlerin paralarını devlet üstlenecek.

Ne derece başarılı olur bilinmez ama son zamanlarda hükümetin yaptığı en güzel yeniliklerden birisi olarak görebiliriz bu çalışmayı. Biraz daha detaya inecek olursak; çalışan kadınların 0-5 yaş arası çocuklarının kreş masrafları devlet tarafından karşılanacak. Bu şekilde; doğum ve sonrasında çocuk bakımı sebebiyle istihdam dışına çıkacak olan çalışan kadınların bir an önce çalışma hayatının içine dönmesi amaçlanıyor.

Devlet tarafından yapılacak bu yardımın alınabilmesi için tek bir şart aranacak; bu da kadınların çalışıyor olmaları. SOYBİS ismi verilen sistem sayesinde çalışan kadınların gelir düzeyi belirlenecek ve buna göre yardım yapılacak. SOYBİS sistemi bu işlemi çok kısa bir süre içinde yapacak.

SOYBİS sisteminin tüm geliştirmesi ve çalıştırılması TÜBİTAK tarafından sağlanacak. SSK kreş yardımının ne kadar olacağı konusu tam olarak netlik kazanmış değil fakat Anne Çocuk Eğitim Vakfı 300 TL önermiş durumda ancak bakanlık tam olarak kararını vermiş durumda değil.

Sivil toplum kuruluşlarının hesaplamalarına göre verilecek olan yaklaşık 300 TL’lik yardımın zaten istihdam oluşturacağını belirtiyorlar. 150 TL sinin zaten devlete geri döneceği ve bu şekilde bir sirkülasyon sağlanacağı belirtiliyor.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.