SGK Blog

Sgk İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Sgk İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?, İşsizlik maaşı, sigortalı çalışmakta iken işten çıkartılma durumunda sigortalının yeni bir iş buluncaya ve yeniden sigorta primlerin ödenmeye başlayıncaya kadar geçimini sağlaması için SGK tarafından verilen ödenektir. Sigortalının işsizlik maaşından yararlanabilmesi için kendi isteği dışında ya da kendinden kaynaklanan bir kusur olmaksızın işverenin tercihi ile işten çıkartılması gerekmektedir. Bu durumda hizmet akdinin feshedilmesinden önceki 120 günlük priminin yatırılmış olması ve son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemesinin yapılması olması önemlidir.

Sigortalının işsizlik maaşı uygulamasına dâhil olması için işten çıkartıldıktan sonraki 30 gün içinde SGK kurumuna bu durumu bildirmesi gerekmektedir. Başvuru yapmaktan gecikilmesi durumunda her geçen gün için işsizlik ödeneğinden yararlanamayacaktır.

İşsizlik maaşı uygulaması kapsamında 600 gün çalışıp işsizlik ödeneği primi ödeyen sigortalı çalışanlar 180 gün işsizlik ödeneği, 900 gün çalışıp işsizlik primi ödeyen sigortalı çalışanlar 240 gün işsizlik ödeneği, 1080 gün çalışıp işsizlik primi ödeyen sigortalılar ise 300 gün işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.