SSK Blog

Ssk Doğum Parası 2018

Ssk Doğum Parası 2018, Ssk Doğum Parası Başvuru, Ssk Doğum Parası nasıl alınır gibi sıkça sorulan soruların cevabı niteliğinde hazırladığımız bu yazı dizininin faydalı olması dileğiyle.

Kadın çalışanlar için devletin sunduğu bir olanak olarak doğum parası, gerekli şartlar altında doğum yapan bayanların almaya hak ettikleri paradır.

Diğer adı ile iş göremezlik ödeneği olarak doğum yapacak kadın çalışanların doğumdan 8 hafta önce ve doğum sonrası 8 hafta çalışmaları yasaktır. Bu konuda çalışmak isteyen kişinin isteği üzerine bu süre 13 hafta olarak belirlenmektedir.

6 ay gibi süre doğum izni hakkı olan çalışan bayanlar için, çalışma şartlarına ve işverenin isteği doğrultusunda bu süre daha kısa tutulmaktadır.Doğum parası almak isteyen hamile bayanlar için aranan en önemli şart doğumdan önce 120 gün çalışılmış olmasıdır.

Bunun için gerekli raporları temin eden bayanlar Sosyal güvenlik kurumundan doğum parasını alabilmektedirler. Doğum parası bayanların aldıkları maaşa göre değişiklik göstermektedir. Doğum parası bu anlamda günlük kazancın 3’te 2 si olarak hesaplanmaktadır.


İkiz hamileliklerde doğum izni 16 haftaya ek olarak 2 hafta eklenmektedir. Doğum parası alabilmek için iznin kullanılması gerekmektedir. İznin kullanılmadığı tespit edildiğinde kişi doğum parası alma hakkını kaybetmektedir.

Doğum parası kişinin istedikleri şekilde toplu ya da belirli aralıklarla alınabilmektedir. Doğum parası talebi için doğum raporu ve vizite kağıdı gibi belgeler temin edildikten sonra işlemler başlatılabilir. Doğum parasının yanı sıra doğum belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulması ile 80 TL süt parası verilmektedir. 

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.