SGK Sorgulama

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama olarak adlandırılan SOYBİS bilginizi, e devlet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sosyal yardım bilgi sistemi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca muhtaç durumdaki vatandaşlara yapılan yardımları daha hızlı şekilde yapmayı amaçlayan bir sosyal devlet anlayışı hizmetidir. Sosyal Yardım Bilgi Sistemi ya da kısa adıyla SOYBİS, muhtaç durumdaki vatandaşların durumlarını iyileştirmeyi amaçlayan bir sosyal yardım modelidir. Proje sosyal yardımı sadece maddi yönden yapmıyor aynı zamanda vatandaşlara iş bularak sosyal hayata kazandırmaya çalışıyor.

     Sosyal yardım için başvuruda bulunanlar yaş ve sağlık durumları gibi kriterlerce inceleniyor. İncelenen kişilerden sosyal yardıma ihtiyacı olanlar saptanıyor. Daha sonra bunlar arasında çalışma yeterliliği olanlar belirlenerek iş hayatına kazandırılmaya çalışılıyor. Çalışma yeterliliği olduğu halde herhangi bir işe kazandırılamayan vatandaşlar kamu hizmetinde çalıştırılıyor. Bu kamu hizmetleri genelde okul boyama, ağaç kesme gibi işlerdir. Bu hizmetleri yapmayı kabul etmeyen kişilere Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yardım edilmemektedir.

      Yapılan sosyal yardım incelemesi sonunda çalışma yeterliliği bulunmadığı saptanan kişiler için bakanlıkça yardım yapılır. Bu yardımı belirleyen unsur inceleme verilerine göre aldığınız yoksulluk puanıdır. Hesaplanan yoksulluk durumuna göre muhtaç olduğunuz ve çalışamayacağınız için Bakanlıkça aylık bağlanır.

      Sosyal yardım bilgilerini sorgulama için SOYBİS sistemi kullanılır. SOYBİS sistemi sosyal yardım talebinde bulunan vatandaşların bilgilerini genel bir merkeze aktarma, gerektiğinde bilgilerini temin etme, kurumlar arasında sosyal yardım talebi olan vatandaşların bilgilerini transfer etme gibi amaçları sağlamaya yönelik bir sistemdir. SOYBİS bünyesinde online olarak T.C. kimlik numarası ile on üç kategorideki yirmi sekiz sorgulama ekranı bulunmaktadır. T.C. kimlik numaranız ile SOYBİS sayesinde birçok sorgulamayı yapabilirsiniz.

     SOYBİS sayesinde sosyal yardım talebi başvurunuzun sonucunu da öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak sosyal yardım bilgileri sorgulama yapabilirsiniz:

Sosyal Yardım Bilgilerini Sorgulamahttp://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

    Ayrıca internet hizmetlerini kullanamayan vatandaşlar için yapılan ALO 144 hattı sayesinde de sosyal yardım bilgileri sorgulama yapabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.