SGK Blog

Sosyal Güvenlik Destek Primi – SGDP

SGDP Sosyal Güvenlik Destek Primi kısaltmasıdır. SGK kanununda yapılan son düzenlemeler ile sigorta kapsamında olup, belirlenen gün prim ödemelerini tamamlayıp, hedeflenen yaşa gelen ve emeklilik aylığı alanların yeniden sigortalı olarak çalışmaları durumunda, aylığı kesilmeden ödemesi gereken primdir.  Emekli birey bir ya da birden fazla işveren altında çalışıyorsa bu pirimler işveren tarafından ödenir. Ancak birey esnaf tüccar ada serbest girişimci olarak hizmet varıyorsa,  ödemesi gereken primleri kendisinin yatırması gerekir. Ancak BAĞKUR emeklisi olan bireylerden ve emekli olduktan sonra tarımsal faaliyetlerde bulunanlardan SGDP prim kesintisi uygulanmaz.

4A sigortalıları açısından SGDP primleri ödenmiş sigortalılara iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası yönünde yardım yapıldığı için, bu süreler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları yönünden sigortalılık süresi sayılmaz, primler toptan geri ödeme olarak ödenmez ve hizmet birleştirmeleri dikkate alınmaz. Aynı şekilde 4B sigortalılarının da ödenen SGDP prim günleri sigortalılık süresi sayılmaz ve aynı 4A sigortalılarında olduğu gibi toptan geri ödeme işlemi uygulanmaz.

Tarımsal faaliyette bulunanların ve bu kapsamda yaşlılık ağlığına hak kazananların kendi nam hesabına sigortalılık primi ödeyenlerin ve devlet memuru olarak emeklilik hak ettikten sonrasında tarımsal faaliyetlerde bulunanların aylıkları kesilmez ve SGDP kuralları uygulanmaz. Ayrıca yaş haddini aşmayan yaygın eğitim ve örgün eğitim dallarında ders ücreti karşılığında ders verenlerden ve vakıf üniversitelerinde ders veren ve yaş haddini aşmayan eğitimcilerden SGDP kesintisi uygulanmaz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.