SGK Hizmet Dökümü

Sigorta Birleştirme Nasıl Yapılır Nereye Başvurulur

Sigorta Birleştirme Nasıl Yapılır Nereye Başvurulur

Emeklilik için sigorta birleştirme nasıl olur,nereye başvurulur. Ssk, sgk, emekli sandığı, bağkur hizmet dökümü nasıl birleştirilir? Emeklilik için gerekli olan birleştirme nasıl yapılır? Sorularına yanıt yazısıdır.

Ülkemiz sosyal güvenlikleri, Emekli Sandığı, Bağkur, SSK ve 506 sayılı kanunun geçici 20.maddesine göre kurulan Emekli Sandıkları tarafından yürütülmektedir. Kimi zaman işçi, kimi zaman esnaf kimi zaman da memur olarak çalışan vatandaşlar, farklı sosyal güvenlik hizmetlerinin şemsiyeleri altına girebilirler.

Bu da, çeşitli sosyal güvenlik kurumlarının, bu tür vatandaşlar için sigorta birleştirmesi yapması gibi ihtiyaçları doğurmaktadır. Her üç sosyal güvenlik kurumunun da emeklilik şartları farklılık göstermektedir. Bu da, sigortalı ve iştirakçıların kafalarının karışmasına neden olmakta ve birden fazla sosyal güvenlik kurumuna prim ödeme gibi durumlara yol açmaktadır.

En çok da vatandaşların, emekli olma zamanları geldiğinde tereddüte düşmelerine neden olan bu durum, kişinin beş türlü çalışma şekilleri olabileceği düşünüldüğünde, birçok problem ortaya çıkarmaktadır.

Herhangi bir T.C cumhuriyeti vatandaşı, önce memur olarak çalışabilir daha sonra bankada çalışmaya başlayabilir ve daha sonra da yurtdışına çıkmış olabilir. Yurtdışından çalışarak döndüğünde kişi, yurtdışı borçlanması talebinde bulunmuş olabilir. Kanun koyucu, işte bu karışıklıkların ortadan kaldırmak için sigorta birleştirme olanağını vatandaşlara sunmuştur.

Dört büyük sosyal güvenlik kurumunun her birinde çalışmış olan vatandaşların bile, sigortalarını birleştirme hakkı bulunmaktadır. Hizmet sürelerinin toplamının aylık bağlanmasına yeterli olması halinde birleştirilir. Bu bakımdan hizmet süreleri toplamının aylık bağlanmasına yeterli olmaması durumunda, bu kanun hükmünü yerine getirmemiş olur.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.