SGK Sorgulama

Şifresiz Ssk Sorgulama

SSK herhangi bir işletmede çalışanların sosyal haklarının garanti altına alındığı ve korunduğu sosyal güvenlik kurumudur.  Yasadaki son düzenlemeler ile birlikte tüm çalışanların sosyal güvence sahibi olması büyük ölçüde tamamlandı. Ancak yine de bazı kötü niyetli ve haksız kazanca peşimde olan işverenler, çalışanlarının SSK primlerini düzenli ödemeyebiliyor ve işçinin sosyal hakları zarar görüyor.

Son dönemde internet üzerinden sorgulama yapabilme imkânı bulan sosyal güvence sahipleri, SSK sorgulaması için SGK kurumları kapılarında beklemek zorunda kalmıyor. İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden SGK sayfasına ulaşılabiliyor ve birey SSK primlerinin düzenli yatırılıp yatırılmadığı hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Ayrıca bu tür sorgulamalar ile birlikte birey ne kadar prim ödenmişliği olduğu prim ödemelerinin hangi orandan yapıldığı ve emeklilik için ne kadar süre prim ödenmesi konusunda bilgi sahibi olabiliyor ve SGK Kurumu ile ilgili yeri düzenlemeleri takip edebiliyor.

İnternet üzerinden SSK sorgulaması yapabilmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bazı uygulamalarda sorgulama yapabilmek için sistemin verdiği güvenlik şifresine ihtiyaç duyulurken, bazı uygulamalarda ise sadece TC kimlik no ve kimlik kâğıdı bilgileri yeterli olabilmektedir. Ayrıca SSK sicil no ile sorgulama, SSK tescil kaydı ile sorgulama ve cep telefonu ile uygulanan sms ile SSK sorgulaması yapılabilmektedir. Bu yöntemleri hepsi de pratik ve başkasının yardımına ihtiyaç duymadan, kendi başına işlem yapılabilecek yöntemlerdir.

 SSK HİZMET DÖKÜMÜ

    SSK hizmet dökümü SSK sigortalısının kaç günlük prim ödenmesi olduğu, primlerinin hangi orandan yatırıldığı, tam ay primi yatırılıp yatırılmadığı ve emeklilik için daha ne kadar prim ödemesi gerektiğine ilişkin yazılı belgedir ve SSK sigortalısının sigortalı hayatının belgesi niteliğindedir.

Bazı dönemlerde ya da sigortalının bu konuda bilgi almak istediği zaman SSK hizmet dökümüne ihtiyaç duyabilir. Önceden bu gibi işlemler işin SGK kurumunun ya da büroların önünde uzun bekleyişlerden sonra hizmet dökümü elde edilebiliyorken, günümüzde bu işlemler artık internet aracılığı ile yapılabilmektedir.

SSK hizmet dökümü işlemleri e-devlet uygulaması ya da SGK kurumunun resmi sayfasından gerçekleştirilebiliyor. Her iki uygulamada sigortalının kolay ve kimseye ihtiyaç duymadan SSK hizmet dökümü alabilmesine hizmet etmektedir.

SGK kurumunun resmi internet sayfasından SSK hizmet dökümü alınmak isteniyorsa, bu işlem artık şifresiz olarak gerçekleştirilebilir. Sigortalının açılan sayfaya TC kimlik bilgilerini, nüfus sicil no ve sıra no kodlaması ile birlikte sayfada görülen güvenlik şifresini girmesinden sonra, SSK hizmet dökümüne ulaşabilmektedir. SGK resmi sayfasından yapılacak sorgulamada TC kimlik no ile sorgulama yapılabildiği gibi aynı zamanda SSK sicil no ile gerçekleşebilmektedir.

e-Devlet uygulamasında ise SSK hizmet dökümü alabilmek için PTT’den elde edilen SGK şifresine ya da e-imzaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu uygulamada da yine kişisel bilgiler haricinde e-imza ya da SGK şifresi kodlanarak SSK hizmet dökümüne ulaşılabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.