SGK Sorgulama

Sgk Yurt Dışı Borçlanması

SGK Türkiye genelinde sosyal güvence, sağlık hizmeti ve emeklilik hakkı sağlayan kurumdur. Yurt içinde çalışan ve serbest meslek sahiplerine sosyal güvence sağlamak ile birlikte yurt dışında belli dönem bulunan vatandaşlara da emekli olabilme imkanı sağlamaktadır.

Bilindiği üzere yurt dışı sosyal güvenlik kurumları ile mukayese edildiği zaman SGK Kurumu altında emekli olmak daha avantajlıdır. Bu durumu fark eden birçok vatandaş yurt dışında çalıştığı günleri borçlanarak emekli olmayı hesaplamaktadır.

Yurt dışı borçlanması ile SGK kurumundan emekli olmak isteyen bireyin öncelikle belli kıstasları yerine getirmesi gerekmektedir. Örneğin yurt dışı borçlanması yapacak kişinin yurt dışına çıkmadan öncesinde SGK prim ödenmişliği varsa ve SGK sicil numarasına sahipse bu numara ile işlemlerini başlatabilmektedir. Ancak SGK girişi yoksa yurt dışından döndüğünde hemen SGK işe giriş başvurusu yaparak birkaç günlük te olsa prim ödemesi ve SGK sicil numarası alması gerekmektedir. Ayrıca yurtdışı borçlanması yapacak kişinin yurt dışına çıkmadan öncesinde SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı’ndan birisine bağlı olması emeklilik şartlarını da etkilemektedir. Örneğin öncesinde BAĞ-KUR üzerinden prim yatıran birey yurtdışı borçlanması ile emeklilik hakkı kazandığı zaman emekli aylığı BAĞ-KUR uygulamasına göre tespit edilmektedir. Bu konuya dikkat çeken yetkililer bireylerin SSK statüsünden emekli olabilmeleri için yurda dönüşte SSK statüsünde giriş yapmalarını ve bu yönde prim ödemelerini önermektedir.

SGK YURTDIŞI BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Türkiye şartlarında emekli olmanın daha avantajlı olduğu herkesin malumudur.  Bunu fark eden yurtdışında belli bir dönem çalışmış olan Türkiye vatandaşları SGK kurumundan emekli olmayı tercih etmektedir. SGK kanununda bu yönde yapılan yeniliklerin sonucunda yurt dışında çalışmış ve bulunduğu ülkenin sosyal güvenlik kurumlarına hizmet primleri yatırılmış vatandaşlar yurt dışı borçlanması ile SGK kurumundan emekli olmanın hesabını yapmaktadır.

Yurtdışı borçlanması yapılabilmesi için ilgili kişinin belli bir prosedürü yerine getirmesi gerekmektedir. Buna göre Türkiye’de son olarak hizmet akdi ya da kendi nam hesabına çalışan ya da hiç çalışmayanlar için ikamet etkileri il sosyal güvenlik müdürlüklerine yapılmalıdır. Ancak yurt dışına çıkmadan önce kamu dairesinde memur olarak çalışanların ise SGK genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığı, Mithatpaşa Caddesi no:7 Sıhhiye Ankara adresine başvurmaları gerekmektedir. Yurt dışı borçlanmasını ev kadınlığı borçlanması uygulamasından gerçekleştirecek bireylerinde yine SGK il müdürlükleri ya da SGK merkezlerine yapması lazımdır.

Yurtdışı borçlanması uygulamasında 2008 yılına kadar gün prim olarak 3,5 Amerikan doları üzerinden ödenmesi öngörülüyordu. Ancak değişen düzenleme ile birlikte bu tutar günlük kazancın yüzde 32si olarak kararlaştırılmıştır.  Buna göre 2008 yılı sonrasında yurtdışında bulunulan dönemde günlük kazanç 25 TL ise bu günlerin borçlanma tutarı 25.32= 8 TL olarak belirlenmektedir. Ancak yurtdışı kazancında alt sınır 22,5 TL üst sınır ise 144,30 TL olarak belirlenmiştir ve borçlanma tutarı bu belirlenen tutarlar arasından yapılabilmektedir.

SGK YURTDIŞI BORÇLANMA SERVİSİ

Yurtdışında belli bir dönem hizmet akdi ile ya da serbest girişimci olarak çalışan Türk vatandaşlara SGK Kurumu altında emekli olma imkanı sunulmaktadır. Bu durum yurt dışında çalıştığı günleri borçlanarak SGK koşullarında emekli olmak bireylere daha cazip gelmektedir. Çünkü çoğu yabancı ülke ile mukayese edildiği zaman Türkiye şartlarında daha erken emekli olma imkanı sunulmaktadır.

Yurtdışı günlerini borçlanarak emekli olmak isteyen Türk vatandaşının yurtdışına çıkmadan öncesinde bir sosyal güvencesi varsa bu kuruma ait sicil numarası üzerinden borçlanma işlemleri başlatılabilmektedir. ancak günümüzde BAĞ-KUR Kurumu ile karşılaştırıldığı zaman SSK kurumundan emekli olmak daha avantajlıdır. Bu yüzden yurtdışı borçlanması yapmayı düşünen bireylere yetkililerin önerisi yurt dışından vatan döndükleri zaman SSK işe giriş işlemi başlatmaları ve birkaç günlükte olsa prim ödemesi yapmalarıdır.

Yurt dışı borçlanmasının sigortalıya avantajı, emeklilik için eksik olan günlerin tamamlanabilmesi ve buna bağlı olarak erken emekli olabilme olanağıdır.  Ancak uygulamada ilgi çeken nokta, birey emeklilik hakkı için ihtiyaç duyduğu kadar prim gün borçlanabilmektedir. Örneğin sigortalılık emeklilik hakkı kazanabilmesi için 60 gün eksiği varsa yurtdışında çalıştığı günlerden 2 aylık kısmını borçlanarak bu hakkı kazanabilmektedir.

Yurtdışı borçlanması çok geniş ve kapsamlı bir konu olduğu ve herkesin durumunun farklı olmasından dolayı bu konuda en sağlıklı bilgi SGK genel müdürlüğü yurtdışı borçlanma ve tahsis işlemleri daire başkanlığı ile iletişim kurularak alınabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.