SGK Haberleri SGK Sorgulama

SGK VİZİTE 2019

SGK VİZİTE 2019

Sgk Vizite nedir diye internette pek çok kez arama yapılmış ve bu konuda internette yeterli bir kaynak bulunmadığından dolayı bu yazımızı sizlere hazırlama ihtiyacı duyduk. Yazımızı olabildiğince yalın tutarak kafa karıştırmayacak şekilde açıklayacak ve sgk vizite nedir? sorusuna hep beraber cevap bulacağız.

SGK VİZİTE NEDİR?

 Sgk viziteyi en yalın haliyle açıklayabilecek olursak eğer; işçi ve işveren arasında anlaşmalı şekilde bir hastalıktan sonucunda verilen izinlere denilmektedir. Yani ne demek istiyoruz?

Bir iş yerinde çalışıyorsunuz ve ansızın rahatsızlandınız dinlenmeye ihtiyacınız var ve iş yerine 3 gün boyunca gelemyeceksiniz, bu durum da işveren ile karşılıklı olarak anlaşmanıza verilen isim sgk vizitedir.

Eskiden bu tip durumlar da işveren veya işveren muhasebe birimi sgk genel kurumuna bu durumu resmi olarak bildirmesi ve evrağı teslim etmesi gerekirken artık giriş çıkış işlemlerini online olarak e-devlet kapısı üzerinden yapabilmekteler.

Fakat başta şunu belirtmeliyiz ki; işveren tarafından online platform da sgk vizite evraklarınız kaydedilmediği sürece herhangi bir sağlık imkanından yararlanamamaktasınız. Yani izne çıktığınız ve işe gelmeyeceğinizden günden geri dönene kadar ki süreçte sizlerin resmi evrakları e-devlet kapısı üzerinden sisteme yüklenmiş olması gerekmektedir.

SGK VİZİTEDEN NASIL YARARLANABİLİRİM ?

 Öncelikli olarak kontrolleriniz sonrasında tarafınıza doktor tarafından ıslak imzalı şekilde verilen izin kağıdınızı işverene getirmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra işveren ve sizler süre üzerinde uzlaşmanız gerekiyor, eğer işvereniniz adaletli davranırsa kağıdın üzerinde ki süreyi kabul etmelidir.

Süre kabul edildikten sonra işveren tarafından yapılacak işlemler sırası ile ;

 

  • Öncelikli olarak yazımızın sonunda paylaşacağımız linkten sgk kurumuna giriş yapması gerekmektedir.
  • Sonrasında kendi firma bilgilerini girerek veritabanına ulaşarak elinde ki raporları sisteme yüklemesi yeterli olacaktır.
  • Son işlem olarak işlem onayı ve çıktısını alarak hem kendisinde hem sizde bulunması gerekmektedir.

Sonrasın da kafanız rahat bir şekilde evinize dönüp dinlenmeye çekilebilirsiniz.

Olası bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız bizlere yorumlar bölümünden bildirmeyi unutmayın.

SGK VİZİTE BAŞVURUSU

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.