SGK Blog SGK Sorgulama

Sgk Sicil No Sorgulama

Sgk Numara sorgulama işlemi, Ülkede yaşayan tüm bireylerin mutlaka şahsına ait sigorta hesabı vardır. Ve bireyler sigorta ödemekle yükümlüdürler. Sigorta hesaplarının bir sicil numarası vardır ve bu numara ile primlerinizi ödemek veyahut işlemlerinizi sürdürebilmek için kullanabilirsiniz. Devletin bizler için hazırlayıp sunduğu kolaylıklar neticesinde şifreli veya şifresiz olarak, Sgk No öğrenme işlemlerimizi yapabiliriz. Sigorta Sicil numara sorgulama ile çeşitli sebeplerden ötürü unuttuğunuz veya kaybettiğiniz Sicil numaranıza da erişebilirsiniz. Sgk bu işlemi ücretsiz olarak vatandaşın kullanımına sunmuştur. Şifresiz olarak Sgk no öğrenme işlemine devam etmek için şu yol izlenir;

  • Sgk no sorgulama işlemi için size verilen linke tıklamanız ve açılacak olan sayfada sizden istenecek olan kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde sisteme aktarmak olacaktır.
  • Bilgileri girdikten sonra ‘’Sorgula’’ butonuna tıklayınız ve ekranınıza yansıyacak olan sayfada sağ kısımdaki bölüm içerisinden ‘’Tescil Kaydı Tespiti’’  akabinde ise ‘’Tescil Kaydı Tespiti 4A’’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından ise Sgk No öğrenme işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Şahsınıza ait bir E-Devlet şifreniz var ise, Sgk no öğrenme işlemi daha kolay bir hale gelecektir. Sırasıyla;

  • Sgk no sorgulama için size verilen linke tıklamanız ve açılacak olan sayfada ‘’Kimliğimi şimdi doğrula’’ butonuna basınız.
  • Bilgileri girdikten sonra açılacak olan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme girmeniz olacaktır. İstemiş olduğunuz bilgiler ekranınızda görüntülenecektir.

Karşınızda beliren sayfada, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numaranızı, Nüfusunuzun kayıtlı olduğu il/ilçeyi, cilt no ve doğum tarihinizi soracaktır. Size ait olan bu kişisel bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sayfada hata ile karşılaşacaksınızdır. Doğru bilgilerinizden sonra sorgula butonuna tıklayınız ve açılmış olan sistemde ‘’ Sigortalı tescil kaydı tespiti 4A’’ ibaresine tıklayarak sigorta sicil no sorgulama işleminizi sağlıklı bir şekilde tamamlamış olacaksınız. Sgk sorgulama işlemlerini E-SGM sistemi üzerinden kolay bir yol ile gerçekleştirebilirsiniz. Sgk sicil numarasını, emeklilik hesaplamalarında, hizmet dökümü sorgulamada, kurum ve kuruluşlarda yapacağınız birçok işleme kadar sizden istenecektir. Bu yüzdendir ki Sgk Sicil numaranızı bilmeniz önemlilik arz etmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.