SGK Sorgulama

SGK Rapor Girişi Sorgulama 2019

SGK Rapor Girişi Sorgulama 2019, Sosyal Güvenlik Kurumu hayatımızın her yönünde bize kolaylık sağlamaya çalışan bir devlet kurumu olarak hizmet vermektedir. Raporlu geçirdiğimiz dönemler boyunca işveren tarafından kesilen yevmiyeler, Sgk Rapor parası olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemesi gerçekleştirilmektedir. Rahatsızlanan vatandaşların almış olduğu rapor, Sosyal Güvenlik kurumu tarafından sigortalı olarak, çalışana aldığı raporun gün sayısı üzerinden hesaplanarak ödenmektedir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortaları Kanunun ilgili maddeleri uyarınca 3 çeşit SGK Rapor parası (Geçici iş göremezlik ödeneği) vardır. Eğer sigortalı çalışan işyerinde bir kaza geçirdi ise ya da bir meslek hastalığından ötürü Sgk Rapor Girişi yapıldı ise, Sgk Rapor parası halk arasında da yaygın olarak bilinen adı ile rapor parası, istirahat parası alabilir. İkinci bir durum söz konusu olduğunda ise, herhangi bir rahatsızlığı nedeniyle sigortalı rapor almış ise rapor alım tarihinden evvel doksan gün prim ödenmiş olması şartıyla ve raporun üçüncü gününden başlayarak rapor parası alabilir.

Sgk Rapor girişinde gerekli belge ve bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna intikal etmesi ardından incelenerek sonuçlandırılır. Sgk Rapor Girişi işlemleri sağlık hizmeti verilen birimler tarafından sisteme elektronik ortamda aktarılmaktadır. İstirahatı veren kuruma bu görev verilirken, işverene de çalışılmadığına dair bildirim girişi görevi verilmiştir. Bildirim yapılmaz ise, cezai müeyyidesi vardır. İşveren çalışılmadığına dair bildirim girişi veyahut Rapor girişi bildirimini istirahat rapor süresi bitiminden sonra en fazla 5 gün içerisinde yapmak zorundadır. Aksi bir durum olduğundan ceza ile karşılaşılır.

Kurumlarda rapor parası ödenen çalışanlarının SGK Rapor Girişini yapmak zorundadır. SGK Rapor girişini yapmayan kurumlar için 2 aylık brüt asgari ücret cezasına tabi tutulurlar. Rapor girişini Online bir şekilde gerçekleştirebilir işleminizi tamamlayabilirsiniz. Sisteme giriş yapıp, kullanıcı kodunuzu ve iş yeri şifrenizi yazınız ve giriş butonuna tıklayınız. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra Sgk Rapor girişinizi yapabilirsiniz.

Rapor parası alabilmeniz için çalıştığınız kurumda sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekir. Rapor parası almadan önce 90 gün boyunca prim gününü yatırmış olmalısınız. Rapor parası için SGK’ya gerekli bilgi ve belgelerle başvuruda bulunmalısınız. 

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.