SGK Hizmet Dökümü

Sgk Hizmet Dökümü

SGK hizmet dökümü sosyal güvence sahibinin gelecekte yararlanması muhtemel emeklilik hakları açısından önemlidir, bu yüzden sık aralıklar ile SGK hizmet döküm almak ve prim ödemelerini kontrol etmek gerekir. Olası olumsuzluklara karşılık zamanında önlem alabilmek ve mağdur olmayı önleme adına SGK hizmet dökümü, belirleyici belge niteliğindedir.

SGK hizmet dökümü almak için 2 farklı uygulamadan yararlanabilir. E-Devlet uygulaması ya da SGK kurumunun resmi internet sitesinden alınabilen hizmet dökümü için birkaç basit bilişim bilgisine vakıf olmak yeterlidir. Öncelikle SGK resmi sitesinin sayfası açılır ve ilgili ekrana ulaşılır.  Bu uygulamada e-imza ya da SGK şifresine ihtiyaç duyulmaz. İlgili sayfada belirtilen yerlere sırası ile TC kimlik no, cilt no, aile sıra no kodlanır ve ardından sayfada belirtilen güvenlik şifresi ilgili yere kodlandığında hizmet dökümü sayfasına ulaşılır.

SGK hizmet dökümü almak için diğer uygulama ise e-devlet sistemidir. Bu sistemde de yine aynı şekilde e-devlet sayfasına ulaşılır.  TC kimlik no, cilt no ve aile sıra no gibi nüfus kâğıdı bilgileri dışında e-devlet şifresi ya da e-imza talep edilir. Bu bilgilerinde girilmesi ile birlikte sayfada verilen güvenlik şifresinin kodlanması ile birlikte SGK hizmet dökümüne ulaşılabilir.

SGK hizmet dökümü almak için SGK Kurumu ya da bürolarına da başvurulabilir, ancak günümüzde internet üzerinde bilgi akışının daha konforlu olması sigortalıları bu yola yönlendirmektedir.

E devlet giriş yapmadan sorgulama yapmak isterseniz esgm adresine girip kimliğinizle sorgulama yapabilirsiniz şöyle ki:

Kimlik numaranız, aile sıra nonuz, doğum tarihiniz yeterli olacaktır. Girdiğiniz taktirde sol menüde ulunan hizmet bilgisi sorgulama linkini tıklayıp 4-a hizmet bilgisinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.