SGK Haberleri

Sgk Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Sgk Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?, Sosyal güvenlik kurumu SGK, sigortalı olarak iş hayatını tamamlamış olan bireylere SSK ve BAĞKUR hizmetlerini birleştirme olanağı sağlamaktadır. Ancak hizmet birleştirme işlemi yapılabilmesi için sigortalının emekli olmamış olması ve SGK kurumuna prim borcunun bulunmaması gerekmektedir. Bu uygulama ile BAĞKUR ve SGK primlerini bir araya toplayan sigortalı, uygulama çerçevesinde daha önce emekli olma hakkına sahip olabilmektedir.

SGK hizmet birleştirme işleminde sigortalının son yedi yıl içinde prim ödemeleri dikkate alınmaktadır. Eğer sigortalı son yedi yılın primlerinin çoğunluğunu BAĞKUR ödemesi olarak gerçekleştirmiş ise BAĞ-KUR’dan emekli olabilmektedir. Aynı şekilde son yedi yıldaki prim ödeme ağırlığı SSK’ya yapılmış ise bu durumda SSK emeklisi olabilme hakkı verilmiştir.

SGK hizmet birleştirme işlemi yaptırmak isteyen sigortalının öncelikle SGK kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuru yapması gerekir. Dilekçede talep edilen hizmet ve sigortalının hem BAĞKUR hem de SSK sicil numarasının yer alması önemlidir. Bu sayede sigortalının araştırma işlemleri daha hızlı ilerleyebilecektir.

SGK hizmet birleştirme dilekçesinde aranılan diğer bir özellikte sigortalının kimlik fotokopisidir. Bu özellik sayesinde sigortalının nüfus bilgilerine ve dolayısı ile sigortalılık bilgilerine daha hızlı ulaşma imkânı bulan SGK Kurumu, eğer sigortalı emeklilik hak ediyorsa emeklilik işlemlerine başlamaktadır. Ancak yukarıda belirtildiği gibi öncelikle emeklilik talep eden sigortalının geçmişe dönük prim borcunun olmaması emekli olabilmesi için önemlidir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.