SGK Blog

Sgk Gözlük Ödemeleri Nereden Nasıl Alınır?

Sgk Gözlük Ödemeleri Nereden Nasıl Alınır?, Sgk gözlük yardımı, sgk gözlük primi, sgk gözlük yüzde kaç öder, sgk gözlük muayenesi, sgk gözlük ödemesi sorgulama, ssk gözlük ödemesi, ssk gözlük payı sorgulama.

SGK kurumu çatısı altında sosyal güvencesi olanların optik ve gözlük ödemelerinin belli bir oranı kurum tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu uygulamada iki farklı sistem işlemektedir. Yetişkinlerde gözlük camı değişimi 3 yıl ile sınırlandırılmışken, çocuk ve gelişme çağındaki gençler 6 ayda bir gözlük camı değiştirebilme olanağı sunulmuştur. Gözlük çerçevesi ise yetişkinlerde 3 yılda bir değiştirilebiliyor iken çocuklarda ihtiyaca göre doktor raporuna göre çerçeve değişimi yapılabilmektedir.

SGK sigortalısı göz sağlığı ile ilgili bir sorun yaşadığı zaman SGK ile anlaşmalı hastanelerde muayene olduğunda, doktor eğer gözlük ya da lens ihtiyacı olduğunu belirtirse ve bu yönde bir reçete hazırlarsa, SGK Kurumu gözlük bedelini karşılamaktadır. Doktorun hazırladığı reçete ve fotokopisi ile gözlük hizmeti sunulan bir işletmeye başvurulduğu zaman, hastanın reçetesindeki kişisel bilgileri SGK sistemine girilir ve gözlük ya da lens bilgileri SGK sistemine bildirilerek hastanın talep ettiği gözlük ya da lens kendisine sadece katkı payı ödemesi ile verilir.

SGK gözlük camı için 3 yıl sonrasında değişim yapmaktadır.  Ancak bu süre içinde gözlerde sorun fark edilir biçimde ilerlemiş ise bunun doktor raporu ile belgelenmesi halinde, cam değişimi yapılabilmektedir. Ancak bu uygulamada da bazı kıstaslar bulunmaktadır.  Göz sorununda 0,50 oranında bir bozulmada gözlük camı SGK tarafından karşılanabiliyor iken, 0,25 oranında bir ilerleme de SGK cam bedelinin karşılamamaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.