SGK Blog

SGK Gecikme Zammı Hesaplama 2018

SGK Gecikme Zammı Hesaplama 2018

2018 SGK Gecikme Zammı Hesaplama, SGK Gecikme Zammı Hesaplaması ve SGK Gecikme Zammı Nasıl Hesaplanır gibi konularda sıkça sorulan sorulara değindik. Faydalı olması dileğiyle.

Borçlanma gerek kişiye gerekse de bir kurum veya kuruluşa olabilir. Ama borçlanmadaki önemli husus kime ne kadar ve nasıl borçlandığınızdır. Şahsa borçlanmalarda sıkıntı çok fazla yaşanmamaktadır.

Çünkü, aldığınız kişiyi tanırsınız ve ne zaman ödemek isterseniz genelde o şekilde ödeme yapar ve kolay kolay faiz ödeme gibi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Ama herhangi bir şirkete, bankaya veya başka kurum ve kuruluşlara borçlandığınız zaman sizden isteyecekleri ilk şey ödemeyi ne zaman yapacaksınız. Bu ifadeyi her zaman ve her ödemeyi yaptığınız yerde duyabilirsiniz.

İşte kişiye borçlanma ile kurum veya kuruluşlara borçlanma arasındaki fark budur. Onun yapmanız gereken gecikme durumunda ödeyeceğiniz gecikme faizi hesaplamanız gerekir. Kimi ödemelerin içeriğinde belirtilen faiz oranlarına bakarak ödemeniz gereken gecikme zammı bilinirken ama bazı devlet kurumlarında ödenecek gecikme zammının miktarını hesaplamak kolay olmuyor.

Özellikle SGK gecikme zamlarının ödenecek miktarların bulmak veya hesaplamak kolay değildir. Peki, SGK gecikmeleri nasıl oluşmaktadır. En fazla karşılanan sıkıntı isteğe bağlı sigortanın geç ödemesinde dolayı kaynaklanmaktadır. Bunun yanında ise genel sağlık sigortasını ödemede geciken durumlar gibi sayılabilecek birçok borç diyebiliriz.

 Ama artık SGK’ya olan gecikmelerin hesaplamanı yapmak gibi bir derdiniz yok. SGK kendi internet sitesinde sizin için olan borç miktarının gecikme zammı ile birlikte hesaplayarak sizin ekranlarınıza sunabiliyor. Yapmanız gereken TC nosu ile giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.