SGK Blog

Sgk Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

SGK kurumu altında sosyal güvence hakları korunarak çalışan bayanların doğum ve analık gibi özel durumlarında da haklarının korunduğu görülmektedir. Hamile çalışan bayan doğum öncesinde ve doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere doğum izni kullanabilmektedir.

Çalışanın sağlığına bağlı olarak doğum öncesinde 3 haftaya çekilebilen doğum izni sürecinde, çalışan anne adayı analık geçici iş görmezlik raporu ödeneği alabilmektedir. Doğum parası olarak bilinen bu ödenek SGK Kurumu tarafından ödenmek ile birlikte bazı işletmeler çalışanın mağdur edilmesini önleme amacı ile çalışanın ücretini düzenli olarak ödeyebilir ve bu ücreti SGK kurumundan tahsil edebilir. Ancak çalışan bayanın doğum izni ve doğum parası alabilmesi için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük prim ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Doğum parasının hesaplanması gayet basittir. Öncelikle çalışan bayanın günlük kazancı tespit edilir ve bu ücretin 3/2si rapor alının günlerin sayısı ile çarpılarak doğup parası hesaplanır. Örneğin çalışanın günlük kazancının 30 TL olduğunu düşünelim, 3/2si 20 TL eder. 20 ile raporlu günler çarpıldığı zaman doğum parası tespit edilmiş olur.

Doğum parası SGK Kurumu tarafından ödenir, doğum raporu ve vizite kâğıdı ile SGK bürolarına başvuru yapıldığı zaman işlemler tamamlanınca doğum parası çalışana ödenir. Kısa bir dönem öncesine kadar PTT şubelerinden alınabilen rapor ücretleri, artık ziraat bankası ATM’ lerinden de tahsil edilebilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.