SGK Blog

Sgk Doğum Borçlanması

Sgk doğum borçlanması emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak prim günü eksiği dolayısı ile emeklilik hakkı kazanamayan bayanların emeklilik tarihini öne çekmek için başlatılan bir uygulamadır.

Aynı erkeklerde uygulanan askerlik borçlanmasının benzeri olarak başlatılan uygulama, 2008 yılında yapılan düzenleme ile yeniden yapılandırılmıştır.
Doğum borçlanması yapmak isteyen bayanın emeklilik yaşının gelmiş, ancak eksik prim ödemesi sebebi ile bunun ertelenmesi söz konusu olan bayanlarda uygulanmaktadır. Yani emeklilik için öngörülen yaşı doldurmayan bayan doğum borçlanması yapmış olsa dahi belirlenen tarihten önce emekli olamamaktadır.

Doğum borçlanması uygulamasında farklı tarihlere göre farklı uygulama yapılmaktadır. Buna göre 1999 tarihinden önce sigorta primi ödemeye başlayan ve sigortalı çalışmaya başlamadan önce doğum yapan bayan 2 yıl doğum borçlanması yapabilmektedir. Ancak bu uygulama iki çocuk için geçerlidir. Yani bayan ancak 4 yıllık borçlanma yapabilmektedir.

Bayan 4 çocuğu dahi olmuş olsa ancak iki çocuğu üzerinden doğum borçlanması yapabilmektedir. 1999 yılında sigortalı çalışamaya başlayan bayanlar doğum borçlanması uygulamasında yararlanamayacaklardır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.