SGK Blog

SGK Cenaze Yardım Parası 2018

Cenaze yardımı sosyal güvence sahiplerinin vefatı halinde konu ile ilgilenen yakınlarına ödenen ve sigortalının yakınlarının maddi açıdan mağdur olmasını önlemeye yönelik bir uygulamadır. Buna göre 360 gün malul, yaşlılık ve ölüm primleri yatırılmış sigortalılar uygulama kapsamına alınmıştır.

SGK cenaze yardımı sigortalının iş kazası, meslek hastalığı ya da herhangi bir sebepten dolayı ölümü halinde SGK tarafından ödenen ödenektir. malül ya da yaşlılık aylığı hakkı kazanan sigortalılarda bu uygulama kapsamında sayılmaktadır ve sigortalının vefat etmesi durumunda gerçek ya da tüzel kişilere ödenmektedir.

Cenaze yardımı sigortalının ölümü sonrasında varsa eşine, eğer eşi yoksa çocuklarına, çocuğu yoksa anne ya da babasına veya kardeşlerine ödenmektedir. Eğer sigortalının hiç kimsesi yoksa o zaman tüzel kişiler cenaze işlemlerinde yaptıkları harcamaları belgelemeleri halinde, cenaze yardımı alabilmektedir.

Cenaze yardımı sigortalının hak sahiplerinin, sigortalının ölüm tarihini beyan eden bir dilekçe, ölüm tutanağı, usulüne uygun olarak düzenlenen ölüm ruhsatı ile birlikte sosyal güvenlik il müdürlükleri yada sosyal güvenlik merkezlerine başvurulması halinde ödenmektedir.

Cenaze yardımı işveren ve emekli temsilcilikleri tarafından tüfe verilerine göre belirlenir ve sosyal güvenlik kurumu tarafından onaylanarak yıllık olarak karar verilir. Buna göre 2019 yılı SGK cenaze yardımı 595 TL’dir.  Diğer SGK ödenekleri gibi cenaze yardımının da 5 yıl içinde tahsil edilmesi gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.