SGK Blog

Sgk Aktivasyon Sorgulama

Sgk Aktivasyon Sorgulama

Sgk aktivasyon sorgulama işlemi ve sgk nın aktif olup olmadığını sayfamızdan sorgulayabilir ve sgk hizmetlerinden aktif edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu aktivasyon işlemini bir diğer adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu aktifleştirme işlemini e-devlet kapısı üzerinden e-devlet şifresi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken konu şudur; müstahaklık ve hak sahipliği sorgulamalarını mutlaka yaptırmalısınız. Aktivasyon nedir sorusu bazı çalışanlarımızın aklına takılabilir.

Aktivasyonu kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. İşe yeni başlayıp ödenen prim gün sayısı 30 gün olan sigortalının hastane ve eczane ihtiyaçlarını aktif hale getirilip sağlık hizmeti alma hakkına sağlık aktivasyonu denir. Aktivasyon işleminizin yapmadan sağlık yardımından faydalanamazsınız.

Aktivasyon işlemi şu şekilde yapılır; hangi SSK şubesine bağlıysanız o ilçedeki Sosyal Güvenlik Merkezinin web sayfası üzerinden çevrim içi aktivasyon formunu doldurarak aktivasyon işlemini yapabilirsiniz fakat yapı olarak bu işlemi her yerde yapmanız mümkün görünmemekte.

Belli başlı Sosyal Güvenlik Merkezlerinden yapılabilir sadece. En doğru olan karar ise şudur. Bulunduğunuz yerde Sosyal Güvenlik Merkezi bu işlem için faal olmayabilir. Bunu yerine en doğru karar, hangi Sosyal Güvenlik Merkezine bağlıysanız o merkezde yaptırmanızdır.

Temel sigorta mantığına göre çalışmaya başladığınız zamandan 30 gün sonra mutlaka aktivasyon işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde acil bir sağlık bozulması durumunda cebinizden çok ciddi miktarlarda para çıkabilir.

Aktivasyon işlemi yaparak bir nebze olsun bu durumun önüne geçebilirsiniz. Tüm iller için aktivasyon sorgulama işlemini verdiğimiz linkten ( SGK’nın resmi sitesi ) güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.