E Devlet Haberleri

Sahte Sigorta İle Çalışmadan Emeklilik 2019

Sahte Sigorta İle Çalışmadan Emeklilik 2019, Sahte Sigorta yaptırarak emeklilik bekleyenlere kötü haber. Eğer bir tespit olursa emeklilik hayalleri suya düşer. Ödediği primlerde iptal olur.

Son dönemde SGK işyeri denetimlerini artırdı. Özellikle Fiilen çalışmadığı halde prim yatırarak kendisini sigortalı gösteren vatandaş ve iş yerlerine ani baskınlar yapmaya devam ediyor. Eğer sizde fiili olarak çalışmadığınız halde iş yerine sigortanızı ödeyerek emeklilik hayalleri kuruyorsanız, bu durumu tekrardan düşünmenizi öneririm. Çünkü SGK böyle tespit yaptığı zaman hem primleri iptal ediyor hemde emeklilik hakkını bitiriyor.

Emekli Olmanın Şartları:

1- Yaş haddinin dolması

2-Çalışma süresinin dolması

3-Prim gün sayısının doldurulması

gerekir.

Biliyoruz ki bu şartların sıhhatinin sağlanması için,  sigorta girişi yaptırmamız ve sigortalı olarak çalışmamız gerekmektedir. Ancak hepimizin de malumu olduğu üzere bazı vatandaşlar çalışma durumları olmadığı için, yahut uzun yıllar çalışmış ama artık hayatın zorluklarından diyelim artık çalışamıyorlar. Ve emekli olmak için bir firma bulup sigortasını ödeyip orada çalışıyor gibi göstererek hem prim hem yaş hemde çalışma süresini dolduruyorlar. Yani kısaca Sahte Sigortalı oluyorlar. İşte tam bu noktada SGK, uzun süredir kangren haline gelen bu durum için el atmış gözüküyor. Ve ani baskınlar yaparak Sahte Sigortalıları tespit ediyor.

Bazı Siyasilerin Bile Adı Geçti: 

Biliyorsunuz, medyada da çok fazla konusu geçti ve eleştiri konusu yapıldı. Bazı siyasi kimliklerin bile bu şekilde oğlunu,kızını  ve sair akraba-i taallukatını sahte sigortalı yaptı. Hatta 2008 takvim yılında Sosyal Güvenlik Sisteminde bazı değişikliklerin yapılacağı tüm Türkiye’de yayıldığı zamanlarda bir çok kişi koşa koşa bir gün dahi olsa küçük yaştaki çocuğunu sigortalı yaptı. Bu sayede 2008 öncesi SGK hükümlerinden faydalanması umudu doğdu. Ancak SGK’nın ilk yaptığı iş, 18 yaşından küçüklerin çalıştırılamayacağı bazı iş kollarını tespit ederek, yapılan sahte sigorta işlemlerini iptal etti ve etmeye devam ediyor. Dolayısıyla bu iptal işleminde SGK’ya vatandaş adına hukuksuz işlemi iptal etme yetkisi veriyor. Bilginiz olsun.

SGK GÜN SAYILARINI İPTAL EDİYOR

Çoluğunu çocuğunu sahte sigortalı yaparak en azından sigorta girişi olsun diye düşünenlerin dışında birde  Primleri eksik olanların prim ödeme gün sayısı dolsun düşüncesiyle Sigortalı yapılan vatandaşlar var.  Bu durumum hepimizin başında olabilir. Yani Uzun süre çalışıp çalıştığı zaman boyunca ödediği primler yetmediği için kendini bir yerde sigortalı gösteren kişiler Primlerini ödedikleri işyerinden yaş ve prim günü dolduruyorlar.Eğer SGK bu durumu tespit ederse ki konumuzun asıl başlığı bu bu durumuda hukuksuz sayıp ödediği primleri iptal ediyor. Dolayısıyla bu zamana kadar ödediğiniz primlerin hepsi yanıyor.

Hamile Olanları da Alakadar Ediyor.

Sahte olarak sigortalı gösterilen kişi gruplarının neredeyse çoğunu hamiler kadınlarda oluşturuyor. Hamile olduğunu öğrenen kadınlar iştyen ayrılıyor ya aynı işyerinde yada tanıdıklarının işyerinde kendilerini sigortlı göstermeye devam ediyorlar.Bu durumda SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği alıyor. Ayrıca doğum olayını gerçekleştirkleri hastane özel hastane ise ayrıca SGK’dan bazı tedavi harcamalarının bir bölümünü alabiliyorlar. İşte bu durumu SGK tespit ederse bunuda hukuksuz işlem olarak sayıyor. Bilginiz olsun.

Sahte SİGORTA’lılıkta Sizleri Neler Bekliyor.

Sahte sigortalı olarak devam eden kişilerin bu konuyu araştırdığında bir çok çeşidinin olduğunu görüyor.

1-Bir kişi çalışmadığı halde bir yerden sigortalı gösteriliyorsa buna sahte sigortalılık deniyor.

2-Diğer yandan bazen dolandırıcılar özellikle emeklilik için prim günü yetmeyen kişilere ulaşarak ayda 150 – 200 TL’ye emeklilik vaat ederek bu kişileri kandırıyorlar.

3-200 TL ödeyerek sigortalı yapılacağı söylenen kişilerden alınan paralar dolandırıcılar tarafından devlete yatırılmadığı için, bu kişilerin ödedikleri paralar boşa gidiyor.

Yani gördüğünüz gibi bu durumu SGK hukuksuz işlem olarak gördüğü için dolandırıcılık olduğuna hükmedebilir.

SONUÇ:

1-Tazminat davası  açamaz

2-Aylıkları faiziyle geri ister

3-Primler iptal olur

4-Sigortalılık iptal olur

5-SGK sizi mahkemeye verebilir.

SGK denetimleri bir hayli sıklaştırdı. Çünkü burum kangren haline dönmüş durumda.Bizim önerimiz. Devlet vatandaşları bu duruma sevk etmeyecek düzenlemeler yapması gerektiği.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.