SGK Haberleri

Sağlık Kurulu Raporu Alma 2019

Sağlık kurulu raporu alma 2019

2019 Sağlık Kurulu Raporu Alma

2019 Sağlık Kurulu Raporu Alma, Sağlık Raporu Nasıl Alınır, Sağlık Raporu Alma gibi sıkça sorulan soruları yanıtlamaya çalıştık. Faydalı olması dileğiyle.

Çalışma hayatına başlamadan önce yapmanız gereken birkaç işlemden birsi de çalışmak istediğiniz işyeri için gerekli evrakları toplamanız olacaktır. Bu evraklar ile ilgili olarak en fazla karşılaştığımız olaylardan birisi de sağlık raporlarının temin edilmesi olayıdır. Çocuğu zaman nerede alınacağı, nasıl alınacağı ve ne kadar tutar acaba gibi sorulara maruz kalınmaktadır.

Herhangi bir işe başlarken alınan raporu almak kolayken sağlık kurulu raporu gibi çok geniş çaplı incelenen raporu almak zordur. Sağlık kurulu raporu kişinin engelli durumunu belirleyen aynı zaman da sahip olunan bu rahatsızlıktan dolayı sosyal hakların kullanılması için gerekli olan belgedir. Bu rapor ile kişinin engel derecesi, sınıfı, sağlık, eğitim ve rehabilitasyon gibi birçok alan da kullanım sağlamaktadır.

Sağlık kurulu raporu ancak yetkili kılınan hastaneler tarafından verilebilmektedir. Bu yetkili kılınan hastaneler de oluşturulan kurul ile birlikte rapor alma işleminin başlangıç sağlanır. Kurul, kişinin iç hastalıklarından, genel cerrahi, kulak-burun-boğaz, göz rahatsızlıkları ile birlikte nöroloji ve ruh sağlığını derinlemesine inceleyerek heyet halinde karara bağlayarak vatandaşa sunmaktadırlar.

Bu raporu alabilmek için kişi ya doğrudan başvuru yapabilir ya da ilgili kanun çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarınca resmi yazılar ile gönderilen kişiler tarafından, örneğin; mahkeme kararı ile birlikte gönderilen herhangi bir kişi olabilir.

Sağlık kurulu raporu çalışamayacak kadar ciddi rahatsızlıkları olan kişiler için muhakkak alınması gereken bir belgedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.