SGK Sorgulama

Sabıka Kaydı Sorgulama 2019

sabika-kaydi-sorgulama-2019

Çift Sorgulu Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır 2019

Adalet Bakanlığı tarafınca verilen bilgiler doğrultusunda uygulanan işlemdir. Adından da menkul olduğu üzere kişilerin, geçmişte herhangi bir şekilde suç işlemiş mi, değil mi sorgusunun yapılıp, adli kayıtlardan edinilen bilgilerdir. Sabıka kaydı sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden de yapılmaktadır.

Adli Sicil Yönetmeliğinin 4. Maddesine göre; Hakkında Türk mahkemeleri veyahut yabancı ülkenin mahkemeleri benliğince kesinleşmiş ve Türk Hukukuna göre tanınan mahkumiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de suç işlemiş yabancı bireylere ait tüm adli sicil kayıtları, Genel Müdürlükte ki merkezi bilgi işlem servisinde mevcut tutulur.

Kayıtların güncel hale getirilmesi, düzenleme ve işleme yetkinliği, adli sicillere ulaştırması görevi de merkezi adli sicil tarafından yapılmaktadır. Adli sicil bilgilerine erişim, veri girişi, sorgulama ile ilintili tüm işlemler, bulunan yerin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde adli sicil müdürlüğü, şefliği veyahut memurluğunca yürütülmektedir. Bu başvurular süresince ilgili dışında ki bireylere verilmemesi gerekmektedir. Dünya üzerinde olan tüm kişilerin kayıtları o ülkenin devlet ilgilileri tarafından kayıt altına alınmıştır. Kişi suç işlediğinde Polis;  bu suçu kayıtlara işler ve sicil dosyasında suç sabıkası adı altında gözükür. ( Çift Sorgulu Adli Sicil Kaydı Sorgulama )  2019 

Evvelki dönemler de internetten sorgulama işlemi söz konusu değildi. Yeni uygulanan E-Devlet sistemine şahsi şifreniz ile giriş yapabilir ve sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Türksat’tan açıklanan bilgilere göre türkiyegovtr adresli E-Devlet üzerinden alınan sicil kayıt belgelerin de barkod nosu bulunmaktadır. Verilen belgeye istinaden kurum yetkilileri, barkod numarasına bakarak kişinin T.C. kimlik numarası ile belgenin orijinal halini görüntüleyip doğruluğunu teyit edecektir. Bu şekilde sahteciliğin de önüne geçmiş olunmaktadır. E-Devlet sistemi sayesinde Adliye önlerinde sıra beklemek ve zaman yitirmek dönemi sona erdi. Sabıka kaydı sorgulama işlemi anlatıldığı üzere, kolay ve pratik şekilde yapılabilir. Genellikle kişilerin işe başlama süresince istenilen en önemli evraklardan biridir, Sabıka kaydı belgesi (Adli Sicil Kaydı / Temiz Evrağı). Genelde hayatın her döneminde karşılaşacağımız bir sorudur, ‘’ Sabıka kaydınız var mı’?’’

Sabıka Kaydı Sorgulaması için; E-Devletten veyahut Adliyelerden kolayca alabileceğiniz resmi bir evraktır. Sistemin işlemeye başladığı günden bu yana milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.