SGK Haberleri

Özürlülük maaşı nedir? Özürlülük maaşı için başvuru nasıl yapılır?

Özürlülük maaşı nedir? Özürlülük maaşı için başvuru nasıl yapılır?

özürlülük maaşı nasıl alınır, özürlülük maaşı için gerekli belgeler, özürlülük maaşı nasıl alabilirim, özürlülük maaşı ne kadar? gibi bir çok sorular sorulmakta. Bu soruların cevabının yazıda bulabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

28539 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanmış olan; muhtaç,kimsesiz, güçsüz ve 65 yaşını dolduranlar ile özürlü ve muhtaç vatandaşlarımıza belirli oranlarda aylık bağlanması hakkında yönetmelik bulunmuktadır. Bu yönetmelikte esas olarak, vatandaşların, daha iyi bir yaşam standartı yakalamaları ve geçimlerini de bir miktar da olsa bu aylıklarla sağlamaları düşünülmektedir.

Özürlülük maaşı olarak bilinen bu uygulamada; kişiler, özürlü olduğuna dair sağlık raporu ve heyet raporunu, nüfusa kayıt olduğu, yani; adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olduğu ikametgahın yer aldığı vakfa bizzat veya eğer özürlülük oranı yüksek ise, bir vekil tarafından vekaletname ile yapılır.

Bu maaştan yararlanacak engelli vatandaşların en az %40 oranında özürlü olması gerekir, ama bu sadece başvuru yapılması için gerekli ilk adımdır. Çünkü heyet raporu ve diğer özürlülük raporlarının hepsi, bilirkişiler tarafından değerelendirmeye alınır ve kişilere bizzat veya görevli kişilerce kontrolü yapıldıktan sonra değerlendirilip karara bağlanır.

Son yapılan değişikliklerle en düşük özürlü maaşı 125.60 Tl olarak belirlenmiş olup, özürlülük ve diğer durumların değişmesi ve oransal olarak artması ile bu meblağ; 2 bin Tl civarına kadar çıkabilmektedir. Yapılan her başvuru kabul edilmemektedir. Bu yüzden, bulunduğunuz ilde ki ve ikamet ettiğiniz yörede ki vakıflar ile irtibata geçip, özürlülük durumunuzu ve gelir beyannamenizi belirtip net bişi öğrenip o şekilde başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.