SGK Sorgulama

Öğrenim Kredisi Kyk Bursu Katkı Kredisi Sorgulama

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun amacı, Yükseköğrenim öğrencilerinin, barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişimlerine katkıda bulunan kurumdur. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunu dada önceki senelerde Mili Eğitim Bakanlığı denetiminde iken, 8.7.011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir. Öğrenim kredisi Sorgulama başlığı altında KYK Bursu ve Öğrenim Kredilerinin arttığı zaman dilimlerinde artış miktarını aksaklık olup olmadığını, kişisel verilerinizi ve yeni başvurular için görüntüleme yapabilirsiniz. Uzun vadede sınava çalışan ve Üniversiteyi kazanıp kayıt yaptıran öğrencilerimiz, KYK’ dan üç şekilde ödeme alabilmektedirler;

1-      Kyk Bursu

2-      Öğrenim Kredisi

3-      Katkı Kredisi

Kyk tarafından öğrenim süresi boyunca alınan burs karşılıksızdır. Öğrenim Kredisi okul bitişinden 2 sene sonra geri ödemeli olmak şartıyla verilmektedir. Katkı Kredisi ise, öğrenim kredisi gibi geri ödenen bir kredidir. Öğrenim Kredisi sorgulama işleminde borcunuzu ödeyebilir ve takip edebilirisiniz. Öğrenim Kredisi ile alakalı bilgi vermeye devam edersek; Burs başvurusunda bulunacak kişilerin, Yönetmeliğin 15’inci maddesindeki ‘’taahhütnameyi noterde tasdik ettirme’’ koşulu ile Kyk ya teslim etmeleri gerekmektedir. Buna istinaden burs almayı hak kazanan öğrenci, metni ve alınma usulü Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan taahhütnameyi Kuruma vermekle yükümlüdür.

Öğrencinin tabi olduğu mükellefiyetler, öğrenciden alınacak taahhütnamede ayrıca belirtilecektir. Evlenmiş ve kredi borcu bulunan öğrencilerin, geçmişe dönük borçları silinecektir. Böylece bir öğrenci 13 bin TL gibi bir borçtan kurtulmuş olacaklardır. Bu uygulama için, öğrenciler evlilik cüzdanı ile bakanlığa başvurması yeterli olacaktır. Öğrenim Kredisi, öğrencilere maddi yönden destek vermek ve sosyal, kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak için verilen bir hizmettir.

Öğrenim Kredisi Sorgulama işlemlerinizi bağlı bulunan kurumun sitesine girerek, T.C. Kimlik Numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. 1.1.014 tarihi itibariyle 1 Milyon 452 bin öğrenciye burs ya da kredi verilmiştir. Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında kalan, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle daimi bir işte çalışıp gelir elde eden öğrenciler Öğrenim Kredisinden ve diğer kredilerden yararlanamazlar.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.