SGK Haberleri

Ne Zaman Emekli Olurum Olabilirim

Emekli olup hayatın yorgunluğundan sıyrılmak, yaşlılık günlerini güven ve huzur içinde geçirmek helkesin ortak hayalidir. Özellikle gençlik yıllarını çalışarak geçirenlerin hemen hepsi, emeklilik günlerinin hesabını yaparak ve bu yönde hayaller kurarak iş günlerini tamamlar.

Sosyal güvenlik kurumu SGK bünyesinde çalışanlar ya da bu uygulama dahilinde prim ödeyenler, belli kıstaslar yerine getirildiğinde emeklilik hakkına sahip olurlar. Bunun için belli bir prim ödemesinin gerçekleşmesi ve sigortalının belirlenen yaşa ulaşması gerekir.
Hayatımızın her alanında kolaylık sağlayan internet sayesinde artık ne zaman emekli olurum? diyenler bunu pratik biçimde gerçekleştirebilmektedir. Sigortalı internet arama motoruna ne zaman emekli olurum? Yazarak sorgulama yaptığında SGK kurumunun resmi sayfasına ulaşır ve buradan sorgulama işlemini gerçekleştirerek emeklilik bilgilerine ulaşabilir.

İnternet üzerinden emeklilik sorgulaması yapabilmek için sigortalının cinsiyetinin, doğum tarihinin ve işe başlama tarihinin girilmesi gerekir. Sonrasında maluliyet ve erken yaşlanma şıkları gerçeğine uygun olarak seçilmeli ve prim ödeme gün sayısı belirtilmelidir. Diğer sandıklara ait prim ödemeleri, askerlik ve sanatçı gün sayısı girildikten sonra, fiili gün sayısı ve varsa yurt dışın gün sayıları girilir. Son olarak 3600 günün doldurulduğu tarihin girilmesi ile birlikte bilgiler gönder tuşuna basılarak hesaplama sistemine aktarılır.
Yukarıda belirtildiği biçimde bilgilerin girilmesi ile birlikte sigortalının hangi tarihte emekli olabileceği bilgilerine ulaşılır.

İsteğe Bağlı Sigortadan Ne Zaman Emekli Olabilirim?

öncelikle dilerseniz sigorta sorgulamanızı yapalım. İsteğe bağlı sigortalılık, isminden de anlaşılacağı gibi bireyin belli bir işveren altında çalışmadan kendi isteği doğrultusunda düzenli prim ödeme sureti ile uzun vadeli sigortalılık ve genel sağlık sigortasından yararlanmasıdır. 5510 sayılı kanunu 82. Maddesi uyarınca birey alt sınır asgari ücret, üst sınır ise asgari ücretin 6,5 katı esas kazanç gösterebilmekte ve bu özelliğe göre düzenlenmiş oranda prim ödeme ile sigortalılık kapsamına alınmaktadır. İsteğe bağlı sigortalılık primi yüzde 32 olarak belirlenmiştir bu oranın yüzde 20’si malullük yaşlılık ve ölüm sigortası, yüzde 12’si ise genel sağlık sigortası primidir.
18 yaşını dolduran ve sosyal güvencesi olmayan bireyler isteğe bağlı sigortalılık imkânından yararlanabilmektedir. Birey ilk defa isteğe bağlı sigorta uygulamasına dâhil olmak için bulunduğu bölgedeki SGK il Müdürlüğü ya da SGK merkezlerine başvurup isteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesi doldurarak formda belirtilen ikamet adresinin bağlı olduğu birime ulaştırması halinde sigorta kapsamına alınmaktadır.

Başvurunun kurum kayıtlarına yansıtılması tarihinden itibaren bireyin sigortalılık hali de başlamış olur.1 Ocak 2012 tarihinden öncesinde SSK ya da BAĞKUR isteğe bağlı sigortalılığı olan birey, son düzenleme ile birlikte 4B kapsamına alınmış olur. İsteğe bağlı sigortalılık hali, bireyin ölümü, sigortalı olarak işe başlaması, aylık talebinde bulunması, ikametini yurt dışına taşıması ve zorunlu sigortalılığa tabi tutulması durumunda sona erer. Bu konu anlatımlarının yanında kademeli emeklilik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Sigortadan Ne Zaman Emekli Olurum?

SGK kanununda belirtildiği gibi her bireyin sosyal güvence sahibi olması için güncellenen uygulamalar yapılmaktadır. Sigortalılık kapsamında olan birey kısa süreli sigortalılık ve uzun vadeli sigortalılık hallerinden yararlanır ve hayatının her aşamasında sosyal güvence sahibi olur. SGK kurumunun asıl amacı budur.
Sigortalılık 4A, 4B ve 4C olarak sınıflandırılmıştır. Birey çalışma hayatındaki statüsüne göre sigortalılık dallarından birisi ile sigortalanır ve sosyal güvence elde eder. Ancak bireyin aynı anda iki dalda birden sigortalılık hali mümkün olmaz. Örnek vermek gerekirse x kişi 4B üzerinden sigortalılık hakkından yararlanıyor ve sağlık hizmeti alıyorsa 4A üzerinden sigortalılık başlatamaz. Başlatamazdan kasıt, başlatılmış olsa ve prim ödemeleri yapılsa dahi ödenen prim günleri bir araya getirilmez ve emeklilik için beklenen süre kısalmaz. Bu süre içinde sağlık hizmetinden aynı şekilde yararlanabilir.

Yapılan düzenleme ile birlikte 1.10. 208 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta kapsamında olanlar 4B kapsamında sayılmaktadır. Bununla beraber 4A kapsamında olanlar ve bir ay içinde 30 günden az prim ödemesi olanlar, eksik günlerini isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek 30 güne tamamlayabilmektedir. Bu durumda olan sigortalıların isteğe bağlı sigorta prim ödemeleri 4A kapsamında sayılacak ve emeklilik tarihlerini öne alabileceklerdir. Bunun dışında iki kapsamda sigortalılık hali olmamaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.