SGK Blog

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2019

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2019

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2019

Emekli olunca ne kadar maaş alırım sorusunun yanıtını Türkiyede hemen hemen bütün orta kesim yaşa sahip bireyler araştırmakta ve internette ay bazında en çok araştırılan kelimeler arasında yer almaktadır. Ülkenin emekliliğe olan hasreti ve hayatları boyunca çalışmanın vermiş olduğu yorgunluğu emeklilik ile unutmak isteyen bireyler ne kadar maaş alacaklarını bilmediklerinden dolayı devamlı olarak bu sorulara cevap aramaktadırlar.

Ne kadar emekli maaşı alırım ?

2019 yılına girmekle birlikte vatandaşlar emeklilik hayallerine bir adım daha yaklaşmaktadır. Peki ama emeklilikte maaşı etkileyen 2 faktör nedir ? Buyrun inceleyelim;

  • Çalıştığınız süre : Bu süre sizin ne kadar zaman çalıştığınızı ilgilendiren kısım olmakla birlikte toplam da kaç gün çalışmışlığınız baz alınır. Ayrıca taban emeklilik gününden emeklilik hakkı kazanmanız da emeklilikte düşük ücret almanıza neden olmaktadır.
  • Ödediğiniz prim : Bu madde ise sizlerin çalışma hayatınız da aylık yatırdığınız veya işveren tarafından adınıza yatırılan prim tutarlarıdır. Türkiyede net bir şekilde bilinen durumlardan birisi de prim tutarları ne kadar yüksek ise emeklilik maaşları da bir o kadar artış göstermektedir.

Yukarıda saydığımız 2 madde spesifik olarak hesaplanmakta, incelenmekte ve emeklilik hakkı kazanmış olan bireyin talep ettiği herhangi bir banka üzerinden yatırılmaktadır.

Türe Göre Emeklilik Hesaplama

4A – Emeklilik Hesaplama : Bir işletme sahibi olmadan sadece işçi statüsünde emekliliğinizi doldurmuş veya doldurma aşamasındaysanız söyleyeceğimiz yolu izleyerek ne kadar emekli maaşı alırım sorusuna cevap bulabilirsiniz.

  • Öncelikli olarak yazımızın sonunda paylaşacağımız sayfaya giderek yaparak TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sonrasın da TC kimlik numaranızı, Baba adınızı, Nufusa kayıtlı olduğunuz ili ve son olarak doğum tarihinizi doldurarak sonuçlandırıyorsunuz. Ekran da sizlerin emeklilikte ne kadar ücret alacağınız bilgisi dahil olmak üzere 4a emeklilik hakkında bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4B – Emeklilik Hesaplama: Yukarıda ki maddenin aksine bir işletme sahibi veya tarım ile uğraşıyorsanız giriş yapmanız gereken yer 4b kapısıdır. İşlemler sırası ile şöyledir;

  • Aşağıda paylaşacağım linkten yukarıda ilk maddeyi tekrarlayınız.
  • Karşınıza çıkan pencereden Kimliğimi şimdi doğrula diyerek kurum veya tarım ile ilgilendiğinizi belirterek ilgili yerlere kişisel bilgilerinizi giriş yapın.
  • Sonuçlandırma aşamasından sonra ilgili bilgiler ekranda gözükecek ve ne kadar emekli maaşı alırım sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

EMEKLİLİK SORGULAMA

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.