SGK Haberleri

Meslek Kursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Meslek Kursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Meslek Kursu Sorgulama, Meslek Kursu Sorgulaması, Meslek Kursu Sorgulama nasıl yapılır gibi birçok kursiyer tarafından sorulan sorular arasında yer almakta. Faydalı olması dileğiyle.

 Meslek Kursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsiz vatandaşlarımıza, henüz herhangi bir işte çalışmamış veya herhangi bir nedenden dolayı, çalıştığı iş yerinden ayrılmış kişiler için, devlet destekli bir proje olan, İş-Kur Meslek Edindirme Kursları önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu kurslarda, çalışmak isteyen iş arayan vatandaşlar, becerilerini göstermek istediği alanlarda, profesyonel kadrolarca kurslara tabi tutulurlar.

Bu kurslarda, çalışacak vatandaşlar için, işin püf noktaları, uyulması gereken kurallar, fiziki ve sosyal gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı olacak beceri ve kültürel dersler verilmektedir. Bu derslere katılım mecburi olup, yeterli gelişimi sağlayanlar diploma ile ödüllendirilmektedirler. Dönem içerisinde, pasif olan kişiler ise; diploma almaya hak kazanamadıkları gibi, başarısızlığın devam etmesi durumunda, kursa kayıtları silinmektedir.

İş-Kur tarafından devlet destekli açılan bu kurslar, işçi adayı vatandaşların, aylık harcamaları göz önünde bulundurularak, belirli oranlarda harçlık verilmektedir. Bunun dışında yemek ve yol masrafları da karşılanmaktadır.

Tüm bu olanaklar ile birlikte, kursu tamamlayan kişiler bir sınava daha doğrusu bir değerlendirmeye tabi tutulurlar. Bu değerlendirme sonuçlarını ise; e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinde ki; İş-kur genel müdürlüğü kısmında ki; Meslek Kursu sorgulama kısmından yapabilirsiniz. Burada; meslek kursu sorgulama ekranında istenen bilgiler tam ve doğru bir şekilde girildikten sonra, sorgula kısmına tıklamanız gerekir. Sorgula kısmına tıkladıktan sonra, artık değerlendirme sonucuna erişebilir ve kurs derecenizi görebilirsiniz.

Meslek Kursu Sorgulama yapmadan önce bu kurslara devam zorunluluğunun olduğunu bilmenizi isteriz ve gerçek anlamda birçok insana mesleki eğitimler verilmekte ve birçok sektöre eğitimli elemanlar yetiştirilmektedir. Meslek Kursu Sorgulama yapma işlemini aşağıdaki linkten yukarıda bahsettiğimiz şekilde yapabilirsiniz.

Meslek Kursu Sorgulama için Tıklayın

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.