SGK Blog

Malulen Emeklilik Nasıl Olur 2019

Malulen emeklilikten haklarından nasıl faydalanır, Malulen emeklilik şartları nelerdir gibi soruların cevaplarıyla detaylıca malulen emekliliği sizin için kaleme aldık.

MALULEN EMEKLİ NASIL OLUNUR ?

Malulen emekli kavramı çalışma hayatının zorluklarından ve iş kazalarından dolayı çalışma yeterliliğini kaybeden vatandaşlara çözüm üretmek için oluşturulan bir kavramdır. Çalışma hayatının zorluğundan ya da iş kazaları sonucu çalışma yeterliliğini kaybeden vatandaşlara devlet tarafından kaybın miktarına göre sosyal yardım da bulunulmaktadır. Malulen emeklilik yaşa bakılmaksızın çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında kaybedip çalışma yeterliliğini kaybeden sigortalıların SGK kanununda yer alan şartları sağlamaları halinde erkenden emekli olma hakkını veren bir uygulamadır.

Malulen emeklilik kendi içinde 3 gruba sahiptir: Adi emeklilik, vazife mamullüğü, harp mamullüğü. Adi emeklilik 10 yılı aşkın süredir aynı işyerinde çalışan kişilerin işyerinden bağımsız olarak hastalık veya kaza durumundaki emekliliğidir. Vazife mamullüğü, kişinin çalıştığı iş nedeniyle yaşadığı rahatsızlıkları ve iş kazalarını kapsar. Harp mamullüğü ise savaş, operasyon gibi görevlerde çalışan kişinin erkenden emekli olmasıdır. Malulen emekliliğin çeşitlerinin bilinmesi alacağınız maaşı ve erken emeklilik sayesinde kazanacağız hakları bilmeniz açısından önemlidir. Örneğin, harp mamullüğünde tazminat hakkınız varken adi emeklilikte yalnızca maaş bağlanır.

Malulen emeklilik şartları:

—En az 10 yıldır çalışan olmak ve 1800 prim gününe sahip olmak(kişi başkasının yardımına muhtaçsa 10 yıllık süre aranmaz sadece 1800 prim günü şartı aranır.)

—Çalışma gücünü veya meslekte yeterliliğini en az yüzde 60 kaybetmiş olmak

—Bağlı bulunduğu sigortaya genel sağlık sigortası dâhil hiçbir borcunun bulunmaması

Yukarıdaki şartları yerine getiren çalışanlar malulen emekli olabilirler. Peki, malulen emeklik nasıl olur? Malulen emeklilik başvurusunu Sosyal Güvenlik İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne yapabilirsiniz. Başvurunuzun ardından malullük dereceniz belirlenir ve gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde malulen emekli olur ve malullüğünüzün tipine göre maaş, tazminat ve tedavi masrafı karşılama haklarından yararlanabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.