E Devlet Haberleri

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir, Malulen emekli olmakla ilgili genel bilgi veriyoruz. Bazı sağlık problemleri olan çalışanlar göreve başladıktan itibaren çalışma kapasitesini belirli bir kısımda veya görevinin gereğini yerine getiremeyecek şekilde yitirdiği takdirde devlet tarafından kendilerine sunulan hakla malulen emekli olabilme hakkına sahip olmaktadır.

Ülkemizde 2013 yılında malulen emekli olmak isteyen sigortalı çalışanlar için yeniden düzenlemeler yapıldı. 3 Ağustos 2013 tarihinde yeniden yayınlanan yönetmeliğe göre 21 hastalık malulen emekli olabilmek için belirlendi.

Bu 21 hastalığın devlet tarafından malulen emekli olabilmesi için kapsama alınması ile birlikte basın yayın araçlarıyla aslı olmayan yönetmeliğe uymayan haberler yayınlanarak birçok insana ümit verildi mağdur edildi. Oluşan bu bilgi kirliliğine son vermek için son olarak bütün detayıyla malulen emeklilik ile ilgili yasa ve yönetmelikler yayınlandı.1 Eylül tarihi itibariyle yönetmelik yürürlüğe girdi.

Sigortalı çalışanlar için malulen emekli olması hakkında karar verilirken belirlenen hastalıklar şunlardır:

tüm nakil organları( kemik iliği haricinde),kanser, böbrek yetmezliği, elektrolit bozukluğu, otizm, MS, Parkinson, Alzheimer, demans, sara, astım, koah, uyku bozuklukları, sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit, genetik hastalıklar, yürüyememe, tramva sonrası stres bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluklar, kardiyolojik hastalıklar , şeker hastalığı sonrasında en az 3 organının normal düzeyde çalışamaması gibi hastalıklar malulen emekli olmak için devlet tarafından kabul görülmüş hastalıklar arasında yer almaktadır.

Sosyal sigorta kurumu kapsamında devlet tarafından alınan kararlar sonucunda hazırlanan yönetmeliğe göre 510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa göre; çalışan sigortalı kişilerin çalışma gücünü veyahut iş kazası nedeniyle çalışma gücünün en az %60’nı kaybetmesi sonucu malul sayılabilmektedir.

Peki yukarıda belirtilen hastalığa sahip olan malulen emekli olmak isteyen sigortalı çalışanlar nereye başvurmalıdır? Bu haktan yararlanmak isteyen kişiler yaşamakta oldu illerde Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçeyle başvurabilmektedir.

Sigortalı çalışan kişilerin en çok kafalarına takılan soru ise %60’ın üzerinde engelli olduğuna dair raporu olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekliliğin kabul görmemesidir. Bunun nedeni ise ilk defa sigortalı olduğu tarihte malulen emekli koşulunu sağlayanlar 5510 sayılı kanuna göre emekli olamıyorlar. 3600 günlük sigortasını doldurduğu tarihten itibaren malullük koşullarını sağladığı takdirde haktan faydalanma hakkına sahip olmaktadır. Bir diğer sebebi ise en fazla olan rahatsızlığı % 60 dan az olduğu takdirde yine malullük aylığına bağlanamamasıdır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.