E Devlet Haberleri

Malulen Emekli Olan Kişilere Aylık Bağlanma Koşulları

Malulen Emekli Olan Kişilere Aylık Bağlanma Koşulları, Merhabalar değerli okuyucularımız. Sağlık problemi bulunan ve malulen emekli olmak isteyen arkadaşlara elimizden geldiği kadar bilgi vermeye gayret göstereceğim. Sizlere sosyal güvenlik kurumu bazında çalışma hayatınızda malulen emekli olabilmek için ve emekli olduğumda aylığa nasıl bağlanılır bunun gibi sorularınız hakkında bilgi vermeye çalışıp sizlere aktarmaya çalışacağım.

Değerli okuyucularımız bu konuyla alakalı gerek sosyal medya üzerinde gerek haberlerden basın yayın organlarında bazıları bilgi kirliliği oluşturan birçok haberlerle karşılaşmaktasınız.

Siz değerli okuyucularıma tavsiyem bu haberlerin hepsine kulak asmamanızdır. Size bu konuyla ilgili en geniş kapsamlı en doğru bilgiyi elbette ki konuyla ilgili kurum ve kuruluşlar verecektir. Konuyla alakalı en doğru bilgiyi devletin resmi olarak yayınladığı yasa ve yönetmelikler vermektedir.

Konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız öncelik olarak devletin düzenlemiş olduğu yasa ve yönetmelikleri detaylı bir şekilde inceleyip bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki bu yasa ve yönetmeliklerde anlamadığınız takıldığınız yerler olabilir. Bununla ilgili doğru ve güvenilir bilgiyi almak içinde yaşadığınız yerdeki ilgili kurumlara gidip yetkili kişilerden bilgileri almanız sizin açınızdan en doğrusudur.

Sağlık kurumu tarafından malul kabul edilmiş kişilerin malul aylığından faydalanabilmesi için bazı koşullar bulunmaktadır. Bunlar ;

  • Mamullük sebebiyle sigorta kapsamında çalışmış olduğu kurumdan veya iş yerinden ayrılmış olması
  • Kendi adına veyahut kendi hesabına çalışanların genel sağlık sigortası primi dahil borcu bulunmaması
  • En az on yıl süre ile sigortalı olmuş olması ve 1800 gün sigorta primi ödemiş olması
  • Aylık bağlanmasını istediği takdirde yazılı dilekçeyle başvuru yapması gerekiyor.

Peki malulen emekliye ayrıldığınız takdirde ne zaman maaşınız ödenmeye başlar. Bununla alakalı en doğru bilgiyi sizlere yine Sosyal Güvenlik Kurumu vermektedir.

  • Sigortalı işçinin malul sayılmasıyla birlikte rapor tarihi, aylığın bağlanması için başvuru yapıldığı tarihten önce ise yazılı şekilde istek yapılan tarihten sonra,
  • Rapor tarihi malullük aylığının bağlanması için yazılı şekilde başvurulan tarihten sonra ise aybaşından sonra maaşınız ödenmeye başlamaktadır.
  • Sigortalı çalışan aylığının başladığı tarihte geçici olarak iş göremez geliri aldığı takdirde iş göremez gelirinin sona erdiği tarihten sonra ilk aybaşında maaşını almaya başlayacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.