SGK Haberleri

Kredi kartında limit kısıtlaması ve taksitlendirme 2019

Kredi kartında limit kısıtlaması ve taksitlendirme 2019

Kredi kartında limit kısıtlaması ve taksitlendirme, kredi kart kısıtlaması, kredi kart taksitlendirme gibi sorular soran vatandaşlarımız kanunun yürürlüğe gireceği 1 Şubat tarihini beklemekte.

Kredi kartlarına gelen sınırlamayla beraber 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren limit artışı kısıtlanacak. Banka yada müşteri isteği üzerine yapılan limit artışları, 1 Şubat’tan sonra yürürlüğe girecek olan kanuna göre müşterinin geliri baz alınacak. Banka, müşterinin gelirinin 4 katına kadar limit verebilecek.

Örneğin, 1.000tl geliri olan birinin kredi kartı limiti en fazla olarak 4.000 tl’e çıkabilecek. Kredi kartının bilinçli kullanımını amaçlayan bu kanunla beraber kaç tane kredi kartı sahip olunabileceği akıllara gelen ilk sorulardan bir tanesi. Türkiyede her potansiyel banka müşterisinin 3-4 kredi kartı sahip olduğunu düşünürsek limit sınırlamasının yanında kredi kartı sınırlamasınında olması gerektiği gibi bir sonuç ortaya çıkmakta.

Kredi kartına gelen limit sınırlamasının yanında kredi kartı ile taksitlendirmeye birçok kısıtlama getirildi. Yapılan kredi kartlı harcamalarda en uzun taksit olarak 9 ay belirlendi. Cep telefonu, kuyumcu, gıda ve akaryakıt gibi harcamalarda taksit uygulaması olmayacak ve tek taksit yani peşin olarak harcama gerçekleştirilecek.

Mobilya, elektronik eşya ve beyaz eşyalarda ise öngörülen taksit süresi 12 aydan 9 ay’a indirildi.

1 Şubat’tan sonra yürürlüğe girecek olan kredi kartı taksit ve limit sınırlandırmasının asıl amacının bilinçsiz kredi kartının kullanımını azaltmak olduğu belirtildi..

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.