SGK Sorgulama

Kira Vergi Borcu Sorgulama

Kira Vergi Borcu Sorgulama ve kira vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır hakkında bilgilere değindik. Faydalı olması dileğiyle.

Kira Vergi Borcu Sorgulama

            Hükümetin vergiler ile ilgili olarak izlemiş olduğu politikalardan biride her türlü alış veriş sonrası ortaya çıkan vergi kavramının değerlendirilmesidir.

Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığınca düzenlen tüm alış veriş içerikli olan gerek sanal dünya da gerekse de gerçek yaşam ile ilgili olan her türlü vergileri toplama politikasıdır. Yeni düzenlenen bir yasayla daha önceleri göze batmayan şimdiler de gerek TOKİ’ler ilgili olsun gerekse de müteahhitler aracılığıyla olsun yapılan tüm toplu konut ve şahsi bazdaki evlerden kiralama sistemine tabi olan vatandaşlarımızdan kira vergisi alımı uygulaması yapılmaktadır.

            İlk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde bulunan önceden hazırlanmış kira beyannamesi sisteminde bulunan beyannamelerden bir tanesini doldurmanız ile birlikte kendi eviniz için vermiş olduğunuz kira sözleşmeleri ile ilgili olan kısımlar girilir.

Bu bilgilerin girilmesinden sonra Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülen kira bedelinin yıllık tutarından belirli oranda kira vergisi borcu olarak kesinti yapılacağı size bildirilir. Bu bildirimdeki rakam sizin 1 yıl içerisinde kiradan kazanmış olduğunuz vergiyi gösteren rakamdır.

            Peki, daha önceden kiraya vermiş olduğunuz ev ile ilgili olarak beyannamelerin unutulması olsun veya başka bir sebeple vergi borcunuzu unuttuğunuz zaman ödemeniz gereken bedeli nereden öğreneceksiniz?

Yine Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesine girmeniz ile birlikte vergi hesapla ekranına girerek size ait olan bilgileri girmeniz ile sizin bu yıl ödemeniz gereken kira bedeli ortaya çıkacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.