Genel Sağlık Sigortası

Kimler Gss Kapsamında Sayılacak

2012 Ocak 1 tarihinden itibaren resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren genel sağlık sigortası ( GSS) sağlık güvencesi alanında yapılan en kapsamlı ve en önemli reform olarak kabul ediliyor. Bu uygulama ile tüm vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanabilmesinin yolu açılıyor. Bu tarih öncesinde belli bir kurum altında çalışarak sosyal güvence primi ödeyenlerin yararlanabildiği sağlık hizmeti, bu uygulama ile birlikte toplumun her ferdinin istifade edebileceği hali getirilmiş sayılıyor.

Kimler GSS kapsamında sayılacak? Diye sormak yerine, kimler GSS kapsamı dışında kalacak? Şeklinde sormak daha doğru olacaktır. Öncelikle toplumun her kesiminin sağlık hizmeti alabilmesine yönelik olan bu uygulamada gelir düzeyi düşük olanların ve sosyal güvencesi olmayanların yararlanabilmesi amaçlandığından yasa çok kapsamlı olarak hazırlamıştır.

GSS uygulamasına göre tutuklu ve hükümlüler, er, erbaş ve yedek subay okulu öğrencileri, kendi ülkesinde sosyal güvencesi bulunup Türkiye’de bulunan yabancılar, yabancı ülke vatandaşı olup ta bir yıldan daha az bir süredir Türkiye’de bulunanlar kapsam dışıdır. Banka ve sigorta şirketlerinin sağladığı güvence kapsamında olanlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri, milletvekili ve bakmakla yükümlü oldukları, ayrıca Anayasa Mahkemesi Başkanı, üyeleri ve bunların bakmakla yükümlü oldukları dışında kalanların hepsi GSS kapsamında sayılmaktadır. Yani yukarıda belirtilenler dışında işçiler, bağımsız çalışanlar, ev hanımları, isteğe bağlı sigorta kapsamında olanlar ve işsizler GSS uygulaması kapsamında sayılabileceklerdir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.