SSK Blog

Kademeli Emeklilik 2018

Kademeli emeklilik 2018 nasıl olur, kademeli emeklilik şartları nelerdir, kademeli emeklilik nedir, kademeli emeklilik takip, kademeli emeklilik ssk, kademeli emeklilik bağkur.

SGK kurumu altında sigortalı çalışanlar işe giriş tarihine, yeterli prim gün ödemesine ve yaş durumuna göre emeklilik hakkı kazanabilmektedir. Bu durumda SSK sigortalısının işe giriş tarihi emeklilik tarihini etkileyen en önemli faktör niteliğindedir.

SSK kademeli emeklilik sisteminde sigortalı olarak çalışan erkek 8.9.1976 tarihinden önce sigortalı olarak işe başlamış ise ve 5000 işgünü prim yatmışsa emekli olabilmektedir. Bayanlarda ise 8.9.1981 tarihi ve öncesinde işe başlayıp sigorta primi ödeyenler, 5000 gün prim yatırmışlar ise emeklilik hakkı kazanabilmektedir.  Aynı tarihte işe giren fakat 3600 gün prim ödemesi yapanlar bayanlar 50, emekli olma hakkı kazanırken, erkekler ise 55 yaşında emekli olabilmektedir.

Kademeli emeklilik sistemi içinde 1999-2008 tarihleri arasında işe başlayan ve SSK primi yatıran vatandaşların emeklilik hakkı kazanabilmesi için 7000 gün SSK primi yatırması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kadınlar 58 yaşında emekli olabilirken, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilmektedir.

Kademeli emeklilik sistemi yukarıda da belirtildiği gibi işe giriş tarihini dikkate almakta ve buna göre emeklilik tarihi belirlenmektedir. Günümüzde SGK 4A sigortalısı olan kadın ve erkeklerin emekli olabilmeleri için 7000 prim gün ödenmesi gerekirken 4B ve 4C sigortalılarının emeklilik şartlarında farklılık görülmektedir. Buna göre 4B ve 4C sigortalıları 9000 prim gün ödemesi durumunda belirlenen yaş üzerinden emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.