SSK Blog

İşveren Kontrol Numarası Sorgulama

İşveren kontrol numarası öğrenme ve isveren kontrol no sorgulama sayfamız tüm işverenlerin işlerini kolaylaştırmak adına yayınlanmıştır.

Günlük hayatta kendi işlemlerinizi yapabilmeniz için bazı bilgi ve verilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Yapmanız gereken kullanmak istediğiniz işlemler için ihtiyacınız olan bilgi ve dökumana sahip olmanızdır.

Bu yeri gelir bir adet TC kimlik numarası, yeri gelir e-devlet şifreniz, yeri gelir emeklilik sicil numaranız veyahut işveren kontrol numarasını öğrenmeniz için gerekli olan bazı sicil numaraları olabilir. Ama sonuçta bir şeyleri yapabilmeniz için yapılması gereken çok basittir ama muhakkak bir adet bilgi veya bir veriye ihtiyacınız olacaktır.

Özellikle işe yeni başlayan bir kişinin hayatı boyunca kullanacağı SGK sicil numarası öğrenmesi kesinlikle gerekli olacaktır. En basit bir işlem için bile yapacağı bilgi alış verişinde lazım olacak olan sicil numarası, primlerin kontrol edilmesinde çok fazla kullanılmaktadır.

Daha fazla bilgi almak istediğiniz zaman SGK bünyesinden bazı durumlar için yapmanız gereken işlemler sırasında kontrol numarasını öğrenilmesi gereklidir. Kontrol numarası ise, işyeri sicil numarasının doğru kullanılmasının sağlamasına yönelik olarak iki haneli rakamdan ibarettir. Kontrol numarasının nasıl hesaplandığını ise şöyle izah edebiliriz.

Kontrol numarasını hesaplarken bağlı bulunduğunuz SGK İl Müdürlüğünün seçilmesi, daha sonra sicil numarası yere ise sicil numarasının 7 hanelik kısmını girerek hesaplama yapılabilir. Bu hesaplama sonucun da size verilecek numarası ise, işyeriniz tarafından size verilen sicil numaranızın doğru olup olmadığının sağlaması şeklinde olacaktır. Yapmanız gereken tek şey kontrol numarasını öğrenmeniz olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.