SGK Sorgulama

İstifa Edersem Tazminat Alabilirmiyim

Sigortalı çalışanların birçoğu kendi isteği ile işten ayrıldığı takdirde kıdem tazminatı alamayacağını düşünmektedir. Ancak iş kanununda bu durum detaylı olarak açıklanmış ve sigortalının makul nedenlerden dolayı işten ayrılmayı talep ettiği zaman tazminat almaya hak kazanabileceği açıklanmıştır.

Sigortalı çalışan 15 yıllık hizmet yılını doldurmuş ise ve 3600 prim günü ödenmiş ise isten ayrılmadan önce SGK kurumuna başvurması halinde, gereken araştırmalar yapılır ve 15 yıl ile 3600 prim ödendiği yönünde kıdem tazminatı alabilir belgesini alması durumunda, bu belgeyi işverene ulaştırarak kıdem tazminatı talep edebilmektedir.  Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken kural sigortalının çalıştığı işyerinde hizmet verdiği yıllar için kıdem tazminatı alabilmektedir.

Sigortalı çalışan 15 yıl ve 3600 gün üzerinden kıdem tazminat hakkı dışında, işyerinde yaşanılan belirli olumsuzluklar dolayısı ile işten çıkarsa kıdem tazminatı hakkı kazanabilmektedir. Buna göre işverenin emziren çalışanı 7,30 saatten fazla çalıştırması,  çalışanın hak ettiği izinlerin verilmemesi, askerlik, evlilik ve ahlak kurallarına uyulmayan bir durum ile karşılaşıldığında çalışanın kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.