SGK Haberleri

İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta Geçerlilik Süresi

İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta Geçerlilik Süresi

İşten ayrıldıktan sonra sigortan ne kadar devam eder, işten ayrılınca sigorta hemen biter mi, işten çıkınca sigorta bitermi?

Herkes ister güzel bir işe sahip olmak ve çalışmak. Kimi zaman olmadığı gibi çalışırken de işsiz kalma durumu söz konusu olabiliyor. Bunun için önemli olan her türlü duruma hazır olabilmek ve her türlü sosyal haklarınızı bilmeniz ve aramanız gerekir.

Bu yolla işten çıkarılan bir kişinin bilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de işten çıkarıldıktan sonra kaç gün sigortam geçerli olacaktır meselesidir. Bir kişi işten çıkarıldıktan tam 10 gün sonra sigortanız sona ermektedir. İşten ayrıldıktan sonra sigorta geçerlilik süresi yeni yasayla birlikte 10 güne düşürülmüştür.

Daha önceleri 30 gün geçerlilik süresi olan sigortanın son değişikliklerle 10 güne düşürülmüştür. Sosyal Çalışma Bakanlığınca daha önceki sürenin süyistimal edilmesiyle bakanlık bünyesince bu karar alınmış ve artık işten çıkarılan bir kişi ancak ve ancak sadece 10 gün sigortalı sayılabiliyor olmasıdır.

Bununla birlikte 10 günlük bir sağlık yardımı alabileceğini unutmamalıyız. Hatta sigortanın 10 gününden sonraki aşamada ise genel sağlık sigortası devreye girmektedir. Eğer en son çalıştığınız yerde 90 günlük bir prim ödemesi yapılmış ise, sağlık yardımını 90 gün olarak alabiliyorsunuz. Bunun için özellikle, çocuklu aileler kendilerine çok ama çok dikkat etmelidirler.

Sağlık yardımı süresinin 10 gün olduğunu unutmamalılar ve bu süre zarfında hemen iş bulmaları önem arz etmektedir. İşten ayrıldıktan sonra sigortanızın geçerlilik süresi 30 günden 10 güne indirildiğini unutmayınız.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.